Uspešno delo Kompetenčnega centra Biomedicinska tehnika

Predstavitev na zaključni konferenci, ki bo potekala v petek, 14. marca, na dveh lokacijah v Ljubljani.

 

Objavljeno
13. marec 2014 16.15
D. B., Znanost
D. B., Znanost
Dvanajst funkcionalnih modelov novo razvitih naprav, 15 patentov in 50 inovacij. To je rezultat triletnih raziskav sodelavcev Kompetenčnega centra Biomedicinska tehnika (KC BME).

Njeni predstavniki, člani konzorcijskih partnerjev, bodo omenjene dosežke slovenskih strokovnjakov iz industrije in akademskih inštitucij, predstavili jutri, v petek, 14. marca na zaključni konferenci; dopoldne v prostorih Fotone v industrijski coni Stegne v Ljubljani, v drugem delu, ob 12. uri, pa bodo v URI SOČA, na Linhartovi 51, v Ljubljani, praktično prikazali rezultate projekta SaminZdrav. Na Inštitutu za rehabilitacijo SOČA imajo namreč posebej opremljeno stanovanjsko enoto prav za praktično predstavitev in preskušanje različne opreme in pripomočkov in med drugim tudi povezljivih hišnih naprav, ki starejšim in invalidom omogoča samostojno in varnejše  bivanje.

»Biomedicinska tehnika predstavlja eno najhitreje rastočih sodobnih industrij na svetu. Dinamiko rasti pospešuje staranje prebivalstva na eni strani ter izjemno hiter razvoj novih tehnologij in medicinskih metod na drugi,« pravi mag. Zore Lukin, vodja KC BME. Kot še dodaja, je za prodornejši tržni razvoj na globalni ravni leta 2010 dvanajst slovenskih partnerjev, od tega pet podjetij in sedem organizacij iz akademskih inštitucij s podporo ministrstva za izobraževanje, znanost in šport  ter finančno podporo EU, ustanovilo omenjeni kompetenčni center.

Razvojni program so usmerili na raziskave in razvoj izdelkov in aplikacij, ki zmanjšujejo invazivnost medicinskih posegov ter povečujejo zanesljivost in natančnost diagnostike. V okviru petih projektov je potekal sistematičen razvoj na treh področjih: razvoj novih terapevtskih metod in naprav, razvoj novih ali izrazito izboljšanih nadzornih in diagnostičnih senzorjev ter neposrednega ali oddaljenega nadzora terapevtskih in diagnostičnih naprav, posegov ali bolnika oziroma starejšega človeka.

Gre za zgleden primer tega, kako je triletno sodelovanje 12 konzorcijskih partnerjev uspešno združilo kar 120 slovenskih raziskovalcev.