Vsak šesti primer rakavega obolenja posledica okužbe

Okužbe z virusi, bakterijami in zajedavci vsako leto povzročijo dva milijona novih obolenj z rakom.

Objavljeno
16. maj 2012 18.14
S. R. P., Znanost
S. R. P., Znanost

Okužbe z virusi, bakterijami in zajedavci, ki bi jih večinoma lahko preprečili ali pozdravili, po pisanju najnovejše izdaje revije The Lancet Oncology vsako leto povzročijo dva milijona novih obolenj z rakom in okoli poldrugi milijon smrti zaradi te bolezni. To pomeni, da je vsak šesti rakav bolnik leta 2008 zbolel za rakom zaradi teh okužb. Avtorji poročila, to je Mednarodna agencija za raziskavo raka v Lyonu, zato poudarjajo, da bi uporaba sedanjih metod v javnem zdravstvu za preprečevanje okužb, kot so cepljenje, skrb za varno uporabo brizgalk in protimikrobni postopki, lahko v prihodnosti znatno olajšala breme raka po vsem svetu.

Večino raka zaradi okužb povzročijo hepatitis B, hepatitis C, človeški virus papilloma (HPV) in okužba z želodčno bakterijo Helicobacter pylori (na fotografiji). Zaradi njih je leta 2008 za rakom zbolelo kar 1,9 milijona ljudi – večinoma na prebavilih, jetrih in materničnem vratu.

Raziskava je še pokazala, da je z okužbo povezanih 3,3 odstotka novih rakavih obolenj na leto v Avstraliji in na Novi Zelandiji in kar 32,7 odstotka novih rakavih obolenj v podsaharski Afriki; v študijo so zajeli 27 vrst raka v 184 državah. Rak materničnega vratu zavzema polovico primerov raka zaradi okužbe pri ženskah, rak na jetrih in prebavilih pa 80 odstotkov primerov raka zaradi okužbe pri moških. Nekaj manj kot tretjino primerov raka zaradi okužbe so ugotovili pri ljudeh, mlajših od 50 let.