Dobra podjetja so še boljša, slaba pa propadajo

Vsa podjetja skupaj poslujejo bolje, za propadla podjetja pa je (pre)malo nadomestila.

Objavljeno
09. avgust 2015 21.05
Adria mobil, Novo mesto, 16.Julij2015
Slovensko gospodarstvo se postopoma izvija iz negativnih gibanj. Leta 2014 so podjetja prvič po začetku­ krize­ povečala prihodke na domačem­ trgu, kažejo podatki Ajpesa. Slabše opažanje pa je, da se »razslojujejo« tudi podjetja: dobra postajajo še boljša, slabša pa ne okrevajo, pač pa propadajo.

Na gospodarsko okrevanje pri nas pomembno vplivajo predvsem zunanji dejavniki, od povpraševanja na izvoznih trgih do parametrov, ki določajo pogoje poslovanja, ugotavljajo analitiki v bonitetnih agencijah. »Na odhodkovni strani so razmere na trgu energentov ugodno vplivale na gibanje stroškov energije, zaradi česar so slovenska podjetja dosegla rast dobička iz poslovanja. Nadaljeval se je tudi trend razdolževanja in zniževanja obrestnih mer ter s tem stroškov financiranja. Vse to je vodilo do rasti čistega dobička, čeprav donosnost kapitala ostaja relativno nizka,« pravi direktorica­ Ajpesa Mojca Kunšek.

»Zadnje leto se nadaljujejo trendi, ki jih opažamo že dalj časa. Podjetja, ki so dobra, postajajo še boljša, podjetja, ki so poslovala slabo že v preteklosti, ostajajo slaba oziroma še slabša. Število stečajev in prisilnih poravnav narašča, in to hitreje, kot narašča število novo­ustanovljenih podjetij. Konec leta 2014 je bilo v insolvenčnih postopkih malo manj kot odstotek družb, kar je najvišja vrednost od osamosvojitve Slovenije. To nam da celostno sliko, da se razmere v gospodarstvu, gledano globalno, še naprej slabšajo,« je o tem, kako vidi razmere v gospodarstvu, povedal Damir Lovenjak, direktor bonitetne družbe Coface. Potencialna strukturna težava našega gospodarstva je tudi, da očitno ne ustvarja dovolj novih podjetij, ki bi se lahko pohvalila z uspešnimi programi in odpirala nova delovna mesta. »Gospodarstvo sloni na gospodarskih družbah, ki so leta 2014 ustvarile 76,5 milijarde evrov prodaje in zaposlovale 432.906 oseb. Podjetniki so na drugi strani prodali za 4,8 milijarde evrov in zaposlovali desetkrat manj oseb. Družbe so ustvarile tudi 3,6-krat več bruto dobička od podjetnikov. Leto prej so bile razlike veliko manjše. Opazen je trend zmanjševanja zadolženosti, vendar so se družbe leta 2014 veliko bolj razdolžile od podjetnikov,« je povedal Robert Petrič, direktor razvoja v družbi Bisnode.

Ali se bo sedanja gospodarska rast (blizu na primer 2,9 odstotka na letni ravni, kot smo jo zaznali v prvem četrtletju letos) lahko nadaljevala, bodo zaradi močne izvozne odvisnosti Slovenije pokazali tudi pogoji tujih trgov, ki pa ne bodo nujno samo dobri, je opozoril Mitja Smolko, direktor družbe Creditreform. »Prihodnja rast bo odvisna od gospodarskih razmer, fleksibilnosti podjetij, razmišljanja 'outside of the box', iskanja novih priložnosti. Vsekakor pa je pri tujih trgih treba poudariti tisto, kar se na njih dogaja, in kaj se dogaja z našim kupcem, partnerjem.«