April za domače vzajemce izjemen

Vsi tipi vzajemnih skladov družb za upravljanje v Sloveniji so beležili rast novih vplačil, skupaj jih je bilo za 41,7 milijona evrov.

Objavljeno
20. maj 2015 11.51
reut*evri
Ba. Pa., gospodarstvo; STA
Ba. Pa., gospodarstvo; STA
Ljubljana - Rast novih vplačil, ki jo je v vzajemnih skladi opaziti že vse od začetka leta, se je nadaljevala tudi v aprilu. Vsi tipi vzajemnih skladov družb za upravljanje v Sloveniji so beležili rast novih vplačil ter konec prejšnjega meseca upravljali s skoraj 2,5 milijarde evrov premoženja. To je največ v zadnjih več kot sedmih letih.

April je bil za domače vzajemne sklade izjemen mesec tudi glede na denarni tok, saj so zabeležili največ neto vplačil od decembra 2007. Skupaj so vlagatelji v sklade slovenskih družb za upravljanje vplačali za 41,7 milijona evrov več, kot pa so jih upravljavci izplačali. Največ novih sredstev in tudi vlagateljev so privabili delniški skladi.

Ob tem pa je po odličnem prvem četrtletju za vzajemne sklade tudi april poskrbel za rast premoženja vlagateljev. Čeprav se je ta še dodatno upočasnila, predvsem zaradi manjšega popravka sredi meseca, pa je bil mesec za vlagatelje še vedno donosen. Od začetka leta so namreč svoje premoženje oplemenitili že za več kot deset odstotkov.

Domači manj donosni od tujih

Za razliko od predhodnega meseca so bili tokrat skladi domačih družb za upravljanje aprila manj donosni od skladov tujih družb. V povprečju so namreč pridobili 0,34 odstotka, medtem ko je bila pri tujih skladih donosnost 1,12-odstotna, ugotavljajo analitiki pri portalu vzajemci.com.

Najvišjo rast so aprila beležili tisti delniški skladi, ki večji del sredstev vlagateljev investirajo v kitajske in ruske delnice. Najdonosnejši sklad je bil Templeton BRIC Fund - H1 ?A?, ki je vrednost premoženja v upravljanju oplemenitil za skoraj 14 odstotkov.

Slabše pa so mesec končali skladi, ki sredstva vlagajo v indijske delnice, saj so izgubili približno devet odstotkov vrednosti. Tudi skladi, ki sredstva vlagajo v ameriške delnice ter v delnice podjetij iz sektorja farmacija, so mesec končali v rdečem.

Najdonosnejše surovine in energetika

Med panožnimi skladi so se za najbolj donosne v četrtem letošnjem mesecu izkazali tisti, ki vlagajo v delnice podjetij iz panoge surovine in energetika, medtem ko so mesec slabše končali tisti skladi, ki vlagajo v podjetja iz panog zdravstvo, osnovne potrošne dobrine, informacijska tehnologija, nepremičnine, finance, potrošne dobrine in telekomunikacije.

V povprečju so delniški skladi aprila pridobili 1,30 odstotka, negativen pa je bil prejšnji mesec za obvezniške sklade, ki so v povprečju beležili 0,69-odstoten padec.