Bitka za sodobno soupravljanje zaposlenih

Delodajalci so predlog zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju okrcali, stroka svetov delavcev ga brani.

Objavljeno
06. junij 2016 21.02
Kult316 je novodobni Center kulinarike in turizma. Tu se srečujejo študentje, dijaki, strokovni sodelavci ter strokovnjaki s področij živilstva, prehrane,gostinstva in turizma.Ljubljana, Slovenija 21.marca
Silva Čeh
Silva Čeh

Ljubljana – Temperatura okrog novega predloga zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju (ZSDU-1) se dviguje. Na Združenju delodajalcev Slovenije so se nanj negativno odzvali, na Združenju svetov delavcev poudarjajo: zakon se zavzema za ekonomsko demokracijo in dvig konkurenčnosti.

Predlog zakona, kot je predvideno, bo že junija v obravnavi v državnem zboru. Na Združenju svetov delavcev Slovenije (ZSDS) javno poudarjajo, da gre za prenovljeni zakon, ki si prizadeva za med seboj povezane stvari: za sodobno ekonomsko demokracijo, za družbeno odgovorno korporacijsko upravljanje in seveda s tem tudi za dvig konkurenčnosti slovenskega gospodarstva.

Na združenju menijo, da mora tudi soupravljalska zakonodaja slediti sodobnim trendom - večjemu priznavanju človeškega kapitala (znanja in zmožnosti, ustvarjalnosti, delovne motivacije in organizacijske pripadnosti zaposlenih) za potrebe hitrejšega gospodarskega razvoja v pogojih vse hujše konkurence na globalnem trgu.

Združenje svetov delavcev: »Nujno torej potrebujemo nov ZSDU kot »sistemsko-razvojni« zakon, ki bo sledil najvišjim priporočenim sodobnim standardom na tem pomembnem področju družbenoekonomskih odnosov. Predlog ZSDU-1 tem standardom vsekakor ustreza.«

Kot razlagajo, tudi različne študije potrjujejo opazen pozitivni vpliv vseh treh oblik delavske participacije - soupravljanja, udeležbe pri dobičku in širšega notranjega lastništva - na večjo poslovno uspešnost podjetij, saj da gre za izrazito motivacijsko učinkovanje na »zavzetost« zaposlenih, ki je lahko v sodobnem času tudi ena glavnih konkurenčnih prednosti.

Sodobni zaposleni želijo biti subjekt

A pri tem na združenju opozarjajo, da seveda tudi zavzetost zaposlenih ne pride sama od sebe, predvsem pa sodobni delavci z znanjem želijo biti subjekt in ne zgolj objekt poslovnih procesov.

Kritika delodajalcev

Do zakonskega predloga je kritično, zlasti negativno nastrojeno Združenje delodajalcev Slovenije. Jože Smole, predsednik združenja je pred približno mesecem dni zakon precej okrcal; že zato, ker predlog ni bil obravnavan na Ekonomsko socialnem svetu. Sicer pa delodajalci v svojem odzivu prisegajo na kakovostno upravljanje z odgovornimi člani sveta delavcev, ne pa, da bi to bil »privilegij izbrancev«, ki so jih, je razumeti, zasledili v zakonu.

Kritika delodajalcev je videti precej nezaupljiva do zakona in s tem do upravljalske odgovornosti delavcev, saj zakonu med drugim očitajo, da se ukvarja predvsem s postopki, da pa ne uveljavlja odgovornega odločanja.

Nekatere kritike na račun imunitete predstavnikov zaposlenih, ki da so lahko varovani v primerih najhujših zlorab - spolnih ali pri krajah - pa se zdijo že kar neverjetne.

Zakon je strokoven in sodoben

Na Združenju svetov delavcev Slovenije vztrajajo, da je zakon pripravljen strokovno, da upošteva priporočila sodobnih poslovnih ved in seveda da temelji na več kakor 23 let starih izkušnjah, na katerih se je kalila dosedanja soupravljalska praksa v Sloveniji.