Profil: Brad Katsuyama opozarja na borzne nepoštenosti

Lotil se je visokofrekvenčnega trgovanja in ga s svojo borzo IEX poskušal onemogočiti.

Objavljeno
08. julij 2016 20.43
Andrej Kotar
Andrej Kotar

Izvršni direktor in soustanovitelj ameriške borze IEX je postal znan po tem, da je opozoril na pomanjkljivosti visokofrekvenčnega trgovanja in mu očital nepoštenost. Čeprav so ga uveljavljene finančne ustanove z Wall Streeta zaradi tega ostro napadale, se je IEX uveljavil med strankami in uspešno posluje.

Katsuyama se je po študiju na kanadski Univerzi Wilfrida Laurierja zaposlil kot borzni posrednik v newyorški podružnici kanadske banke Royal Bank of Canada, kjer se je ukvarjal z visokofrekvenčnim trgovanjem in začel ugotavljati, da se mu takšno trgovanje ne zdi pošteno. Visokofrekvenčno trgovanje je način trgovanja, pri katerem računalniški algoritmi izvajajo več milijonov poslov na sekundo, pri tem iščejo pomanjkljivosti na trgu in poskušajo ustvarjati visoke dobičke.

Zelo hitri računalniki, ki obdelujejo zelo veliko informacij, lahko predvidijo dvig cene delnice, še preden se ta zgodi. S hitrim nakupom, s katerim druge prehitijo za nekaj mikrosekund, in poznejšo prodajo po višji ceni lahko finančne ustanove ustvarjajo visoke dobičke. Ker se je Katsuyami zdel takšen sistem nepravičen, je s skupino sodelavcev poskušal ugotoviti, kako onemogočiti visokofrekvenčno trgovanje.

Leta 2012 je zapustil Royal Bank of Canada in ustanovil borznoposredniško družbo IEX, v kateri so ustvarili sistem, s katerim so upočasnili trgovanje, da so onemogočili glavno prednost algoritmov visokofrekvenčnega trgovanja. Vsi, ki so kupovali delnice pri IEX, so vedeli, da jih finančne ustanove ne bodo mogle prehiteti z visokofrekvenčnim trgovanjem.

Moralo je miniti nekaj časa, da so se ljudje začeli zanimati za rešitev družbe IEX in pri tem ji je pomagala knjiga Flash Boys novinarja Michaela Lewisa o visokofrekvenčnem trgovanju. Katsuyama priznava, da so ljudje zaradi knjige postali pozorni na tovrstno trgovanje in na storitve IEX, ki je po izidu knjige pridobila 75 milijonov dolarjev sredstev od vlagateljev. Na IEX so takrat postali pozorni tudi mnogi na Wall Streetu in jo začeli napadati, češ da s svojimi storitvami izkrivlja cene delnic, nekateri so trdili celo, da je delovanje IEX »neameriško«.

Kljub številnim napadom in kritikam z Wall Streeta je ameriška komisija za vrednostne papirje (SEC) prejšnji mesec potrdila IEX kot borzo vrednostnih papirjev, in čeprav ta opravi samo 1,6 odstotka vseh borznih poslov v ZDA, Katsuyama pričakuje, da se bo njihov promet zdaj hitro povečeval. IEX zaposluje 70 ljudi in deluje v New Yorku, po mnenju Kastuyame pa jo čaka še lepa prihodnost.