Brez težav na tri obroke

Davčna uprava bo 28. maja vrnila dohodnino in 30. maja izdala drugi sveženj izračunov.

Objavljeno
24. maj 2014 21.17
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Ljubljana – Teden, ki se začenja, bo poln dohodnine. V sredo bo davčna uprava zavezancem vrnila okoli 242 milijonov evrov davka, dva dni pozneje se izteče rok za 221 milijonov doplačil, 30. maj pa je hkrati dan za drugi sveženj informativnih izračunov dohodnine.

Davčna uprava je 31. marca 221.189 zavezancem izdala informativne izračune za doplačilo dohodnine in 241.995 izračune za vračilo dohodnine, ker so je lani med letom plačali preveč. Zdaj pripravlja še drugi sveženj.

Pobot pred vračilom

Sredi tedna, 28. maja, bo DU denar vrnila le zavezancem, ki niso ugovarjali izračunom za leto 2013, in do konca tedna bodo davek prav tako doplačali le tisti, ki niso oddali ugovorov. Informativni izračun brez ugovora postane dokončna odmerna odločba, če pa ima zavezanec pripombe k podatkom, postane izračun brez veljave, ker davčna uprava po ugovoru začne odmerni postopek in izda odločbo. Marčnim izračunom je ugovarjalo 17.802 ali 3,58 odstotka zavezancev. Odmerne odločbe jim bo DU začela pošiljati konec julija – počakala bo še na ugovore zoper izračune iz majskega svežnja in jih obdelala hkrati.

Vračilo dohodnine, ki ga zavezanec pričakuje 28. maja, bo morda nižje, kot je pokazal informativni izračun, če je imel dolg za katero koli obvezno dajatev. Davčna uprava je namreč 19. maja pregledala davčne »kartoteke« zavezancev, ki so informativne izračune dobili 31. marca; če je našla davčni dolg, ga je odštela od predvidenega zneska dohodnine za vračilo. Pretekla leta je tako najpogosteje pobotala dolg iz nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (Nusz). Letos bo poplačil te dajatve malo, ker bo nadomestilo za leto 2014 odmerila šele jeseni.

Dohodnino je mogoče doplačati v obrokih. Zavezanci oddajo vlogo na obrazcu, ki jih imajo davčni uradi in njihove izpostave, na voljo je tudi na spletni strani davčne uprave. »Ni še prepozno za vloge, s katerimi zavezanci prosijo za obročno plačilo, odlog ali odpis dohodnine. Vlogo je mogoče oddati tudi po roku za plačilo dohodnine. Zavezancem sicer vedno priporočamo, naj vlogo oddajo čim hitreje, najbolje takoj, ko dobijo informativni izračun s plačilnim nalogom,« pravi Stojan Glavač iz generalnega davčnega urada.

Davčna uprava brez posebnih postopkov ugodi prošnjam posameznikov za plačilo dohodnine ali druge dajatve v treh obrokih, poudarja. Pri tem tudi ne preverja tako imenovanega »socialnega stanja« prosilca. Pri obročnem plačilu na dvanajst obrokov pa mora zavezanec že poskrbeti za zavarovanje s premičnim ali nepremičnim premoženjem, ki je vredno vsaj toliko, kot znaša davčna obveznost. Na obrazcu sami izberejo, kaj ponujajo davčni upravi: avtomobil, vrednostne papirje, nepremičnino in drugo premoženje. »Pri zavarovanju plačila na dvanajst obrokov davčna uprava potem ne preverja še zavezančevega socialnega stanja,« pravi Stojan Glavač.

Pri odpisu merilo dohodki

Pri dohodninskih zavezancih – govorimo le o posameznikih brez dejavnosti –, ki bodo oddali vlogo za odlog plačila do dveh let, za plačilo v štiriindvajsetih obrokih ali za odpis davčne obveznosti, bo davčna uprava preverila njihove socialne okoliščine in poskušala ugotoviti, ali bi plačilo dajatve ogrozilo njegovo preživljanje in preživljanje njegovih družinskih članov. Pri odpisu mesečni dohodki na družinskega člana ne smejo preseči 261,56 evra, pri delnem odpisu je meja 392,34 evra na družinskega člana. Pri odlogu do dveh let in plačilu na 24 obrokov sme dohodek na družinskega člana seči do 523,12 evra.

Najbolj preprosta oblika davčne »samopomoči« je torej prošnja za plačilo dohodnine v treh obrokih. »Obrazec z naslovom Vloga za obročno plačilo davka v največ treh mesečnih obrokih za fizične osebe zavezanec odda pri Upravi za davčno računovodstvo in finance,« pravi Stojan Glavač. Vloge za zavezance iz vse države sprejemajo v celjskem in kranjskem referatu za upravljanje terjatev, vsak od njiju je pristojen za izbrane območne davčne urade.

Z olajšavo v drugi sveženj

Na drugi sveženj informativnih izračunov dohodnine za leto 2013, z datumom 30. maj, čakajo vsi zavezanci, ki so lani med dohodninskim letom ali s posebno vlogo do 10. februarja uveljavljali olajšavo za vzdrževanega družinskega člana, pa tudi zavezanci z dohodki iz dejavnosti in katastrskim dohodkom. Zavezanci, ki bodo dobili informativni izračun, bodo lahko podatke o vzdrževanih družinskih članih popravili ali vnesli le še z ugovorom – če bodo nanje pri ugovoru pozabili, pozneje ne bodo imeli več priložnosti za pritožbo zaradi tega vzroka. Olajšavo za vzdrževane družinske člane vsako leto izkoristi okoli 33 odstotkov zavezancev za dohodnino, najpogosteje za otroka.