Cena soda brent se je zasidrala nad 60 dolarji

Surovine: dolga pozicija na ceno nafte od polletja dalje je bila dobra strategija.

Objavljeno
17. november 2017 17.55
Tilen Šarlah, Geoplin
Tilen Šarlah, Geoplin

Prvič po letu 2010 svetovno gospodarstvo prehiteva napovedi analitikov. Globalna rast BDP za prihodnje leto je zato postavljena še više, na štiri odstotke. Letošnja svetovna rast bo verjetno okoli 3,7 odstotne točke, agregirana napoved pa je nakazovala bliže trem odstotkom. Sproščena monetarna politika je zaradi fiskalne pomoči tako začela kazati rezultate.

Poleg poskočnih azijskih trgov je pričakovana močna rast v najmočnejših gospodarstvih; v ZDA 2,5 odstotka, EU 2,2 odstotka in na Japonskem 1,6 odstotka. Edina prava utež med razvitimi državami je Velika Britanija, kjer je pričakovana le 1,3-odstotna gospodarska rast. Ob takšni rasti je eno najpomembnejših vprašanj, zakaj ji tudi inflacija še ni sledila. Večina analitikov si je edinih, da je glavni vzrok relativno dolg vzvod s prejšnjih šibkih ravni v uvozu in cenah surovin.

Cene surovin od poletja rastejo, nafta pa je prešla nad psihološko mejo 60 dolarjev (brent), kar je bila tudi nekakšna tiha želja kartela Opec. Konec meseca bo novo zasedanje, kjer bodo po pričakovanjih podaljšali dogovor o omejitvi črpanja do konca leta 2018.

Članice so vse bolj skladne pri omejitvi črpanja, pri čemer Saudska Arabija prevzema največji del nase. V želji po zmanjševanju ogromnih ameriških zalog nafte so oktobra zmanjšali izvoz v ZDA na ravni iz leta 1987. Sedanji izvoz dosega le tretjino izvoza leta 2015. Igra na zviševanje cene nafte se je hedge skladom obrestovala, saj se je od julija podražila za 40 odstotkov.

Globalne zaloge nafte so se od julija sicer znižale za okoli sto milijonov sodov, pri čemer so ameriške izgubile tretjino vseh. Se pa po drugi strani intenzivno povečuje ameriška produkcija. V preteklem tednu se je število raziskovalnih vrtin povečalo na 738, kar so ravni iz leta 2015.

V istem času lani pa je bilo le 452 aktivnih vrtin, kar je pomemben pokazatelj fleksibilnosti ameriške naftne industrije. Napovedi so optimistične in Američani naj bi prihodnje leto črpali po deset milijonov sodov na dan, kar bi bil absolutni rekord, ki se je držal iz leta 1970.