Davčna obremenitev stroškov dela se znižuje

Za neto plačo je bilo lani namenjeno 61,4 odstotka od stroškov dela zaposlene osebe.

Objavljeno
30. maj 2013 03.32
J. S. S., Delo.si, STA
J. S. S., Delo.si, STA
Ljubljana - Obremenitev stroškov dela v Sloveniji se že več let zmanjšuje. Lani se je znižala za dodatne 0,1 odstotne točke, tako da je bilo za neto plačo namenjeno 61,4 odstotka od stroškov dela zaposlene osebe, preostalih 38,6 odstotka pa za plačilo davčnih bremen. Še leta 2005 je ta delež znašal 41,6 odstotka.

Na državnem statističnem uradu so tudi izračunali, da se v primeru prehoda samske osebe brez otrok iz brezposelnosti v zaposlenost njeni neto dohodki povečajo za 10,3 odstotka bruto plače.

Drugače povedano: samska oseba brez otrok, ki je po brezposelnosti sprejela zaposlitev, plačano v višini 67 odstotka bruto plače povprečne zaposlene osebe, je v letu 2012 za vsak evro bruto plače prejela 10,3 centa neto. Preostalih 89,7 centa je bilo namenjenih za davke, socialne prispevke in zmanjšane socialne transferje na račun prejemanja bruto plače v primerjavi z dohodki v času brezposelnosti.

Glede na leto 2011 se davčna obremenitev plače pri prehodu iz brezposelnosti v zaposlenost za samsko osebo brez otrok ni spremenila.

Se je pa lani zvišala davčna obremenitev plače v primeru prehoda na bolje plačano delovno mesto, in sicer za 2,3 odstotne točke v primeru, da gre za samsko osebo brez otrok. V letu 2012 je tako samska oseba ob prehodu na bolje plačano delovno mesto za vsak dodatni evro bruto plače povečala neto dohodke za 51,2 centa. Preostalih 48,8 centa je izgubila na račun povečanja davkov in socialnih prispevkov in zmanjšanih socialnih transferjev.

Za par z dvema otrokoma se je davčna obremenitev plače ob prehodu na bolje plačano delovno mesto lani povečala za nekaj manj kot odstotek.