Delničarji bank z dolgimi nosovi

Lastniki delnic in podrejenih obveznic bank so ostali praznih rok.

Objavljeno
19. december 2013 18.13
regent nova kbm
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana – Dobrih 500 milijonov evrov bodo k sanaciji NLB, NKBM in Abanke prispevali tudi njihovi delničarji in lastniki podrejenih bančnih obveznic. S podržavljanjem teh treh bank je bilo razlaščenih skoraj sto tisoč delničarjev, praznih rok pa je ostalo tudi približno 2000 lastnikov podrejenih obveznic, zato je mogoče slišati kritike o nepravičnosti.

Pomisleki se pojavljajo še zlasti glede NKBM, v katero so mali delničarji leta 2007 vložili svoje prihranke. Predsednik združenja malih delničarjev Rajko Stanković je že v sredo opozoril, da so bili zavedeni pri vlaganju v banko.

Da morajo breme sanacije nositi tudi delničarji in podrejeni upniki je za odobritev državne pomoči bankam od 1. avgusta zahtevala evropska komisija. Ta pomoči ne dovoljuje, dokler lastniški kapital ter podrejeni dolžniški instrumenti v celoti ne prispevajo k pokritju izgub. Pri tem velja, da noben upnik ne sme utrpeti večje izgube, kot če bi šla banka v stečaj, kar bi se lahko zgodilo. Tudi v tem primeru bi delničarji in lastniki podrejenih instrumentov izgubili vse.

Izbris delničarjev ni sporen

Pravnik dr. Miha Juhat, ki je svoje delnice NKBM že odpisal, pravi, da je ta ukrep sicer mejen, vendar po njegovem mnenju ni sporen. »Druga alternativa bi bil stečaj banke, ko bi bili delničarji in lastniki obveznic poplačani enako. Vrednost njihovega premoženja je dejansko nič,« je povedal. Poudaril je še, da je pri vsem tem treba upoštevati tudi javni interes reševanja finančnih institucij.

V izbrisu dosedanjih delničarjev banke se tudi pravniku dr. Marjanu Kocbeku ne zdi nič spornega, saj so banke že imele negativen kapital. »Če ima družba izgubo, gre to v škodo kapitala,« je dejal. Bolj zadržan je do izbrisa hibridnih in podrejenih obveznic, kjer je zakon, ki to omogoča, v ustavni presoji. Meni, da gre pri tem za problem retroaktivnosti. Kocbek priznava, da bi v primeru stečaja tudi lastniki podrejenih instrumentov ostali praznih rok, vendar kupci teh instrumentov niso bili seznanjeni, da vloženi denar lahko izgubijo, tudi če banka ne gre v stečaj.

Koliko bodo izgubili?

Podrejenih obveznosti v treh državnih bankah je za 440 milijonov evrov. Že v soboto smo poročali, da bodo poleg malih delničarjev svoje naložbe v treh bankah morali popolnoma oslabiti tudi Kapitalska in Slovenska odškodninska družba – približno 90 milijonov evrov. Za 9,5 milijona evrov bo svojo naložbo v Abanko morala oslabiti kranjska Sava. Malenkost večji delež ima Zavarovalnica Triglav, ki je bila tudi lastnica 7,5 milijona evrov podrejenih bančnih obveznic. Z lastništvom v Factor banki je z 22 milijoni evrov najbolj nasedel ACH, V Probanki pa Medaljon, ki je tudi v stečaju. Obe omenjeni banki sta v postopku nadzorovane likvidacije.

Negativni učinek na letošnje poslovanje skupine Sava Re zaradi sredinih ukrepov za pomoč bankam bo 27,6 milijona evrov, so poročili iz družbe. Skupina je namreč 100-odstotno slabila svoje naložbe v podrejene obveznice bank, tako da bo negativni učinek na kapital skupine znašal 15,8 milijona evrov. Od omenjenih 27,6 milijona evrov bo vpliv na poslovni izid Pozavarovalnice Sava znašal 8,4 milijona evrov, na poslovni izid Zavarovalnice Maribor pa 19,2 milijona evrov.