Dohodnina: Durs 
od vračila odšteje dolg

Davčna uprava pred vračilom dohodnine preveri, ali ima zavezanec dolg pri drugih dajatvah.

Objavljeno
26. julij 2013 18.20
lvi*DURS
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Davčna uprava je 26. julija dohodnino vrnila še zavezancem, ki jim je informativne izračune izdala 31. maja – nakazala jim je okoli 163 milijonov evrov. Od vračila je odštela dolg za dajatve.

V breme ali dobro dajatve

Pred vračilom dohodnine davčna uprava preveri, ali ima zavezanec dolg za obvezne dajatve: odšteje ga od dohodnine, ki mu jo mora vrniti. O tem pobotu zavezančevega davčnega dolga in dobroimetja mora obvestiti zavezanca.

Zato jim je 19. julija poslala 21.393 obvestil o izvršenih pobotih in spremembah na kontih, ki jih je na isti dan tudi sestavila. Besedi breme in dobro na obvestilih se nanašata na konto, na dajatev – v tem primeru na dohodnino. »Takšna obvestila pošiljajo že več let,« pravi Stojan Glavač z generalnega davčnega urada. Večino pobotov zavezančevega davčnega dolga z njegovim »dobroimetjem« pri dohodnini so pripravili po podatkih na 12. julij.

Kaj pa zdaj?

To je tudi pojasnilo za našo bralko, ki nam je sporočila, da je svoj davčni dolg po opominu poplačala 18. julija, potem pa 26. julija ugotovila, da ga je davčna uprava že odštela od vračila dohodnine. »Zavezanka naj pisno, po elektronski pošti ali po telefonu o svojem primeru obvesti upravo za davčno računovodstvo in finance, ki je obvestilo izdala. V nekaj dneh, najpozneje v tednu dni, bo dobila denar na transakcijski račun,« pravi Stojan Glavač. Res pa je, pravi tudi sogovornik, da so ob takšnih priložnostih, ko poskuša pojasnila hkrati dobiti večje število zavezancev, telefoni nenehno zasedeni in je davčno upravo težko priklicati.

V sredo, 31. julija, se bo iztekel še rok za doplačilo dohodnine po informativnih izračunih za leto 2012, ki jih je davčna uprava izdala 31. maja. Po informativnih izračunih morajo zavezanci za leto 2012 doplačati okoli 55,2 milijona evrov dohodnine.

Ugovor odloži obračun z dohodnino

Vnaprej določeni datumi za vračilo in doplačilo davka veljajo le za zavezance, ki ne ugovarjajo informativnim izračunom. Ta po izteku roka za ugovor postane  dokonča odmerna odločba, če zavezanec v njem ne najde napak in pomanjkljivosti, o katerih je z ugovorom dolžan obvestiti davčno upravo.

Ugovor pa ima enako vlogo kot samostojna davčna napoved: davčna uprava začne postopek za odmero dohodnine in zavezancu izda odmerno odločbo. Informativnim izračunom za leto 2012 je ugovarjalo 41.098 zavezancev, ki zdaj še čakajo na odmerne odločbe. »Načrtujemo, da bom prvi sveženj odločb izdali v začetku prihodnjega tedna,« pravi Stojan Glavač iz generalnega davčnega urada.

Izteka se rok za samostojne napovedi

V sredo, 31. julija, se bo iztekel tudi zakonski rok, do katerega oddajo dohodninske napovedi državljani s stalnim bivališče v državi, tako imenovani rezidenti, ki od davčne uprave niso dobili informativnega izračuna, a so njihovi letni bruto dohodki lani presegli 3228,45 evra.

To merilo ne velja za upokojence. Ti niso dobili informativnih izračunov, če med dohodninskim letom niso plačevali akontacije dohodnine in tudi niso uveljavljali olajšave za vzdrževane družinske člane, ob pokojnini pa so imeli še največ 80 evrov dohodkov, ki po zakonu o dohodnini štejejo v letno davčno osnovo. V znesek torej ne vštevajo dohodkov, za katere velja cedularna obdavčitev: kapitalskega dobička, dividend in obresti.

Brez napovedi ni vračila

Rezidenti, pri katerih lanski bruto dohodki niso dosegli zneska splošne olajšave, naj do 31. julija preverijo, ali so med letom vendarle dobili plačila, od katerih so plačali akontacijo dohodnine. Davčna uprava jim bo davek vrnila le, če bodo oddali dohodninsko napoved in tako uveljavili pravico do 3228,45 evra splošne olajšave, ki pripada vsem zavezancem, morda pa jim pripadajo še druge olajšave. Upoštevati pa je treba omejitev, da splošna olajšava pripada le zavezancu, za katerega nihče ne uveljavlja olajšave za vzdrževane družinske člane.