Durs: Popravkov v blagajnah je veliko manj

Po podatkih MF so ukrepi proti sivi ekonomiji proračunu v osmih mesecih prinesli 96 milijonov dodatnega DDV.

Objavljeno
20. maj 2014 19.05
Posodobljeno
21. maj 2014 10.00
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Ukrepi proti sivi ekonomiji in višji davčni stopnji DDV učinkujejo po pričakovanjih vlade, ugotavljajo na ministrstvu za finance (MF) deset mesecev po dvigu obeh davčnih stopenj. V davčni upravi po letnih obračunih proučujejo prilive iz davka od dohodkov pravnih oseb.

Vladni urad za informiranje še ni izpeljal novinarske konference »o rezultatih in nadaljnjih aktivnostih za omejevanje sive ekonomije«, ki jo je 19. maja odpovedal in odložil. Na ministrstvu za finance smo kljub temu preverili, kakšni so po njihovih ocenah učinki ukrepov proti sivi ekonomiji, ki jih namerava predstaviti urad skupaj z davčno upravo in drugimi ustanovami.

Višji stopnji 170 milijonov, nadzor okoli 100 milijonov

Zaradi uravnoteženja javnih financ je vlada lani sredi leta zvišala davek na dodano DDV – splošno stopnjo z 20 na 22 odstotkov in znižano z 8,5 na 9,5 odstotka. Davčna uprava se je po 1. juliju lani osredotočila na inšpekcijski nadzor posebnih dejavnosti in posebej gotovinskih plačil. Oprla se je na nove določbe zakona o davčnem postopku in višje kazni za utajevalce. Na ministrstvu za finance so razmejili vpliv ostrejšega davčnega nadzora in višje obdavčitve: »Od avgusta lani do marca letos so bili prihodki iz DDV za 266 milijonov evrov višji glede na enako obdobje leto pred tem. Ocenjujemo, da sta višji stopnji DDV k omenjenemu skupnemu znesku prispevali 170 milijonov evrov. Tako lahko 96 milijonov evrov pripišemo ukrepom za boljše izpolnjevanja davčnih obveznosti.«

Preverili smo tudi, katere nove podatke o ukrepih proti sivi ekonomiji namerava predstaviti generalna direktorica davčne uprave Jana Ahčin. Za zdaj poročajo o preteklem obdobju: »Pred 1. julijem lani, ko so začele veljati nove, stroge zakonske prepovedi prirejanja podatkov v registrskih blagajnah, smo ugotavljali, da je večina zavezancev uporabljala sporno programsko opremo za vodenje registrskih blagajn, 50 odstotkov zavezancev pa je naknadno spreminjalo postavke na izdanih računih. Zdaj ugotavljamo, da je takšnih zavezancev le še 2,6 odstotka,« odgovarjajo iz davčne uprave. Po podatkih za začetne mesece letošnjega leta so zavezanci iz dejavnosti, na katere so se osredotočili, januarja in februarja letos v primerjavi z enakim obdobjem lani plačali od 24 do 38 odstotkov več DDV. »V odvetniški dejavnosti so zavezanci januarja letos plačali 38 odstotkov več DDV. V dejavnosti restavracij in gostiln je bil ta delež 23 odstotkov, v dejavnosti slaščičarn in kavarn pa 41 odstotkov. Peki so februarja plačali 88 odstotkov več DDV,« za primer naštevajo v davčni upravi.

Durs prešteva davek od dohodkov pravnih oseb

Po napovedih MF bo mogoče ukrepe proti sivi ekonomiji polno oceniti, ko bodo na voljo tudi analitični podatki o davku na dohodke pravnih oseb v preteklem letu. Davčna uprava že poroča, da je za leto 2013 od zavezancev dobila 95.028 obračunov: »Osnova za davek je znašala 2,409 milijarde evrov. Obračunani davek znaša 410 milijonov evrov in je za 1,2 odstotka nižji kot leto prej.« Zavezanci morajo doplačati 128 milijonov evrov, Durs jih mora vrniti 109.