Durs vrne provizijo, če vrnete dohodnino

Davčna uprava čaka, da ji bodo denar vrnili zavezanci, ki jim je po pomoti dvakrat vrnila dohodnino.

Objavljeno
05. junij 2014 09.58
Posodobljeno
05. junij 2014 10.36
lvi*DURS
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Davčna uprava je 4873 zavezancem, ki so 31. marca dobili izračune za vračilo dohodnine, po pomoti dvakrat vrnila dohodnino za leto 2013. Zdaj jih poskuša najprej zlepa prepričati, naj ji denar vrnejo.

Denar kaplja počasi

»Do torka, 3. junija, so zavezanci vrnili 342.922 evrov ali 26,5 odstotka po pomoti izplačane dohodnine. Denar nam je vrnilo 1038 ali 21,3 odstotka zavezancev, ki so na svoj račun dobili dvojno vračilo dohodnine za leto 2013,« pravi Stojan Glavač iz službe za obveščanje javnosti pri generalnem davčnem uradu.

Po pojasnilih davčne uprave zavezancem za plačilni nalog, s katerim bodo vrnili dohodnino, za to nakazilo ne bo treba plačati bančne provizije.

Provizije ni ali pa jo bodo vrnili

Danes je generalni davčni urad objavil novo sporočilo za javnost, v katerem zavezancem znova zagotavlja: »Davčna uprava se je z Združenjem bank Slovenije in poslovnimi bankami dogovorila, da pri izvedbi vračil pomotoma nakazane dohodnine zavezanci ne bodo plačali bančne provizije. Če katera izmed enot bank tega ne upošteva in kljub dogovoru zaračuna provizijo, bo davčna uprava takšnim zavezancem strošek provizije povrnila na njihov bančni transakcijski račun.«

Davčna uprava nima podatkov o tem, komu je banka zaračunala provizijo, dodajajo v generalnem davčnem uradu: »Zavezance prosimo, naj nam pošljejo kopijo, fotografijo ali preslikavo potrdila banke, kjer je ta provizija obračunana.« Elektronski naslov za takšna sporočila je Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled., za običajno pošto pa Generalni davčni urad, Šmartinska 55, 1000 Ljubljana.

Nekaj časa bodo še čakali

Na vprašanje, koliko časa nameravajo še čakati, da bodo zavezanci vrnili zaradi napake izplačano dohodnino, v generalnem davčnem uradu odgovarjajo: »Nekaj časa bomo še počakali, saj podatki kažejo, da iz dneva v dan več zavezancev vrača pomotoma nakazani dvojni znesek vračila. Čez čas bomo zavezance, ki sredstva še ne bodo vrnili, individualno pozvali, naj sredstva vrnejo.«

Datuma za individualne pozive še niso določili: »Kjer je mogoče, bomo izvedli pobote, v skrajnem primeru pa bomo denar pridobili nazaj po sodni poti.«

Ne dvomijo, da zavezanci denar morajo vrniti

V davčni upravi ne dvomijo, da so zavezanci denar dolžni vrniti: »V tem primeru gre za neupravičeno obogatitev po obligacijskem zakoniku. Verjamemo pa, da se bodo vsi zavezanci odzvali na pozive in nam drugih poti ne bo treba uporabiti.«

Pozivi, naj vrnejo po pomoti izplačano dohodnino, veljajo za zavezance, ki so tako še drugič dobili več kot pet evrov, pojasnjujejo v davčni upravi: »Zavezancem, pri katerih neupravičeno vračilo znaša manj kot pet evrov, in teh je 343, bomo sredstva pobotali pri prihodnji davčni odmeri.«