EBRD izboljšala napoved gospodarske rasti na 2,6 odstotka BPD

EBRD je izboljšala gospodarsko napoved za Slovenijo: rast se izboljšuje na račun domače potrošnje in močnega izvoza.

Objavljeno
14. maj 2015 12.21
Posodobljeno
14. maj 2015 12.21
Miha Jenko, gospodarstvo
Miha Jenko, gospodarstvo
Ljubljana - Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) je zvišala letošnjo napoved gospodarske rasti za Slovenijo z januarskih 1,6 na dva odstotka, za 2016 pa nam napoveduje 2,3-odstotno gospodarsko rast, kar je nasploh najvišja med napovedmi za prihodnje leto.

Med članicami EBRD se izboljšujejo letošnji gospodarski izgledi za države v srednji in jugovzhodni Evropi (zaradi politike denarnega sproščanja, ki jo vodi ECB, dodatna spodbuda so tudi nizke cene nafte in energentov), po drugi strani pa se gospodarske razmere poslabšujejo v Rusiji, Ukrajini in državah, ki so najbolj na udaru zaradi posledic ruske recesije, ugotavljajo v EBRD na letnem zasedanju, ki tokrat poteka v gruzijski prestolnici Tbilisi. EBRD tako celotni regiji 35 držav v katerih deluje, za letos napoveduje ničelno gospodarsko rast, prihodnje leto pa naj bi se ta povečal za skromnih 1,4 odstotka.

Velik zdrs Ukrajine in Rusije

EBRD je tako zaradi omenjenih ugodnih trendov v zunanjem okolju popravila navzgor letošnje napovedi gospodarske rasti ne le za Slovenijo, pač pa tudi za Poljsko (na 3,4 odstotka), Slovaško (2,8 odstotka) in Madžarsko (2,6-odstotna rast). Po drugi strani pa je opazno znižala napovedi Litvi, Latviji, Armeniji, Belorusiji, Gruziji in Moldovi, največji gospodarski padec je kajpak napovedala Ukrajini, kjer naj bi se letos BDP znižal kar za 7,5 odstotka, kar je kar za 2,5 odstotne točke več od zadnje napovedi izpred štirih mesecev. Poglavje zase je tudi sama Rusija, ki ji EBRD za letos napoveduje globoko recesijo in upad BDP za 4,5 odstotka, prihodnje leto pa še padec za 1,8 odstotka.

Tudi gospodarsko vse močnejša Turčija naj bi po mnenju analitikov letos in prihodnje leto dosegala le 3-odstotno gospodarsko rast, kar je znatno manj od potenciala te države, ki se je zavihtela na sam vrh po znesku naložb, ki jih financira EBRD.

Zaradi posledic ruske krize se zmanjšuje potencial za rast tudi v državah centralne Azije (Kazahstan, Mongolija itd.), ki so med največjimi gospodarskimi tigri tudi v svetovnih razmerah. Rekorder po gospodarski rasti pa še vedno ostaja Turkmenistan (njegov predsednik Gurbanguli Berdimuhamedov se te dni mudi na obisku v Sloveniji), ki bo po oceni EBRD v letih 2014-2016 povprečno dosegal kar blizu 10-odstotno gospodarsko rast.

Evropska banka za obnovo in razvoj je bila na začetku 90. let sicer ustanovljena kot inštitucija za spodbujanje razvoja tranzicijskih postsocialističnih držav, zdaj, v krizi, pa se je med prejemnice njene pomoči uvrstila tudi Grčija. Analitiki EBRD so tako zdaj prvič pripravili napovedi tudi za to državo. Za letos ji napovedujejo vse prej kot spodbudno ničelno gospodarsko rast, ob predpostavki seveda, da ne bo prišlo do kakšnih drastičnih sprememb v njeni ekonomski politiki ali celo izstopa iz evroskupine.

EBRD in Slovenija

Spomnimo, EBRD je Slovenijo še dve leti nazaj ocenil kot članico z najslabšimi gospodarski izgledi v letu 2013. Razmere so se od tedaj precej spremenile, kar dokazuje že dejstvo, da nam je EBRD za 2014 napovedal padec BDP za 0,9 odstotka - dejansko smo nato lani dosegli 2,6-odstotno gospodarsko rast. EBRD je pri nas udeležena v 69 projektih, v katere je vložila 818 milijonov evrov. Lani februarja je sprejela novo strategijo za Slovenijo in v njej kot prednostna področja določila privatizacije, prestrukturiranja in korporativno upravljanje v podjetniškem in finančnem sektorju in projekte za izboljšanje energetske učinkovitosti.