Furs v spopad za socialne prispevke

Iz finančne uprave (Furs) sporočajo, da bodo izvajali dodatni nadzor pri delodajalcih, ki za zaposlene ne plačujejo socialnih prispevkov.

Objavljeno
11. junij 2015 11.22
*iza* Delo na crno
K. F., gospodarstvo
K. F., gospodarstvo

Ljubljana − Finančna uprava je s sporočilom za javnost napovedala, da bo v prihodnjih mesecih izvajala dodatne nadzorne dejavnosti pri delodajalcih, ki za svoje zaposlene ne oddajajo obračunov prispevkov za socialno varnost.

V letu 2014 delodajalci obračunov prispevkov niso oddali za okoli 15.600 zaposlenih, kar je 2,2 odstotka vseh zaposlenih v Republiki Sloveniji.

Temeljna pravica zaposlenih

»Kljub številnim aktivnostim ter stalnem nadzoru na tem področju se pojav neobračunavanja prispevkov bistveno ne zmanjšuje. Temeljna pravica vsakega zaposlenega je, da mu delodajalec za njegovo delo izplača plačo in obračuna ter plača akontacijo dohodnine in prispevke,« ugotavljajo v finančni upravi.

V odstotkih je delež delodajalcev, ki ne plačujejo prispevkov za zaposlene, majhen, a takšno ravnanje je nesprejemljivo, poudarjajo nadzorniki, ker je temeljna pravica vsakega zaposlenega, da mu delodajalec za njegovo delo izplača plačo in obračuna ter plača akontacijo dohodnine in prispevke, poudarjajo v finančni upravi.

Furs vabi k sodelovanju delavce in sindikate

Ciljno usmerjen nadzor v zadnjih petih letih je občutno izboljšal stanje oddanih obračunov prispevkov za nazaj, a v finančni upravi kljub temu ocenjujemo, da so potrebne še dodatne dejavnosti. »Pri tej priložnosti pozivamo tudi vse zaposlene in njihove sindikate, da aktivno spremljajo, ali delodajalci uresničujejo pravice delavcev iz naslova zaposlitve, o morebitnih kršitvah obveščajo pristojne organe ter sodelujejo v postopkih nadzora. Njihova aktivna vloga pri tem je namreč zelo pomembna,« sporočajo iz generalnega davčnega urada.

Finančna uprava bo v prihodnjih mesecih izvajala dodatne aktivnosti nadzora pri delodajalcih, ki za svoje zaposlene ne oddajajo obračunov prispevkov za socialno varnost. V okviru prihodnjih aktivnosti bo finančna uprava preverjala, ali delodajalci, ki kljub pozivu za predložitev obračunov prispevkov teh niso oddali, dejansko tudi niso izplačali plač. Delodajalci bodo ponovno pozvani k predložitvi obračunov prispevkov oziroma k predložitvi izjave o neizplačevanju plač z obrazložitvijo.

Kazni za kršitelje

Nesodelovanje v postopku nadzora bo finančna uprava kaznovala: »Predvidene globe za neoddajo obračunov so od 800 evrov do 30.000 evrov za delodajalca (podjetje ali podjetnika) in od 600 evrov do 4000 evrov za odgovorno osebo. Predvidene globe za nepredložitev podatkov, pojasnil, izjav v postopkih nadzora so od tisoč evrov do 16.000 evrov za podjetje ali podjetnika ter od 850 evrov do 2200 evrov za odgovorno osebo.