GZS proti MF: Stopnji DDV začasni ali strukturni?

GZS očita vladi, ki hoče sedanji stopnji DDV vključiti tudi v zakon o tej dajatvi, MF odgovarja, da ni šlo za začasni, ampak strukturni ukrep.

Objavljeno
21. marec 2014 12.25
Posodobljeno
21. marec 2014 15.55
K. F., gospodarstvo
K. F., gospodarstvo

Ljubljana – »Ohranitev DDV na višji ravni je kršitev koalicijske pogodbe,« sporoča Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) vladi Alenke Bratušek. Zbornica predlaga vladi, »naj raje okrepi boj proti sivi ekonomiji«. V ministrstvu za finance gospodarski zbornici zagotavljajo, da »da so vladni ukrepi zoper sivo ekonomijo v polnem razmahu«. Na očitke, češ da začasni višji stopnji DDV spreminja v stalni iz ministrstva za finance (MF) odgovarjajo: »Vlada glede dviga stopenj davka na dodano vrednost nikdar ni trdila, da gre za začasni popravek stopenj, ampak  za strukturni ukrep.«

Iz izvrševanja proračuna v zakon o DDV

Ministrstvo za finance je namreč 17. marca na svoji spletni strani objavilo spremembe in dopolnitve zakona o davku na dodano vrednost (DDV): z njimi namerava v področni zakon o DDV vnesti več evropskih predpisov in hkrati še veljavni stopnji davka, ki sta zdaj določeni le v zakonu o izvrševanju proračunov za obdobje do konca leta 2015. Predlog zakona je zdaj v javni obravnavi, ki se bo iztekla 31. marca. Sedmi člen osnutka zakona, s katerim vlada sedanji davčni stopnji vnaša v področni zakon, je kratek: »V prvem odstavku 41. člena se splošna stopnja 20 odstotkov nadomesti s splošno stopnjo 22 odstotkov. V drugem odstavku se nižja stopnja 8,5 odstotka nadomesti z nižjo stopnjo 9,5 odstotka.«

GZS: To ni več začasno!

»Vlada republike SLovenije bo z ohranitvijo stopenj DDV na 9,5 oziroma 22 odstotkih tudi po letu 2015 kršila lastno koalicijsko pogodbo. Spomnimo: s 1. julijem lani je bila splošna stopnja DDV zvišana z 20 na 22 odstotkov, nižja stopnja pa z 8,5 na 9,5 odstotka, in sicer prek zakona o izvrševanju proračunov, ki velja le do konca leta 2015. Torej začasno. A zdaj finančno ministrstvo  predlaga, da se zvišani stopnji DDV vpišeta tudi neposredno v zakon o DDV. Torej bi obe stopnji zvišali za stalno,« ugovarjajo v gospodarskem interesnem združenju.

Vlado, ministrstvo za finance ter ministrstvo za gospodarstvo in tehnološki razvoj v GZS pozivajo, »naj raje odločno in pošteno izpeljejo boj proti sivi ekonomiji«, opozarjajo pa jo tudi, naj pogleda v lastno koalicijsko pogodbo: »Ob podpisu koalicijske pogodbe so bile dane zaveze, da ne bo novih obremenitev gospodarstva. Sprememba začasnih višjih stopenj DDV v stalne ni nič drugega kot nova obremenitev gospodarstva. Zato pomeni kršitev lastnih zavez koalicije.

Tudi prvič je bilo tako

Od 1. julija 2013 je namreč splošna stopnja DDV višja za dve odstotni točki, tako da znaša 22 odstotkov, znižana pa za eno odstotno točko in zdaj znaša 9,5 odstotka. Dvig davčnih stopenj je vlada Alenke Bratušek izpeljala prek zakona o izvrševanju proračuna, zdaj pa ju namerava s spremembami in dopolnitvami vnesti še v zakon o davku na dodano vrednost.

Po enakem postopku  – najprej prek zakona o izvrševanju proračuna in potem v področnem zakonu – je davek na dodano vrednost pred dvanajstimi leti zvišala tedanja vlada. Takrat je z zakonom o izvrševanju proračuna za eno odstotno točko na 20 odstotkov zvišala splošno stopnjo in za pol odstotne točke na 8,5 odstotka znižano davčno stopnjo. Slovenija je DDV uvedla sredi leta 1999 z 19-odstotno splošno stopnjo in osemodstotno znižano. Vlada je stopnji doslej zvišala dvakrat: pred dvanajstimi leti in lani.

MF za finance odgovarja: zdaj ni čas za spreminjanje stopenj

Vlada glede dviga stopenj davka na dodano vrednost nikdar ni trdila, da gre za začasen, ampak za strukturen ukrep, odgovarjajo gospodarski zbornici iz ministrstva za finance: »V času priprave Programa stabilnosti v letu 2013 je vlada tehtala med uvedbo začasnega kriznega davka in dvigom DDV kot strukturnim ukrepom in se odločila za slednjega. Ker vlada v letu 2013 ni imela namena spreminjati drugih določil zakona o davku na dodano vrednost  in ker to možnost daje sam zakon o DDV, je bila sprejeta odločitev, da se nomotehnično zvišanje stopnje DDV uredi v zakonu o izvrševanju proračuna, ob prvi spremembi tega zakona pa prenese v sistemski zakon o DDV. Ob sprejemanju državnih proračunov za leti 2014 in 2015 je vlada načrtovala prihodke iz naslova DDV z upoštevanjem stopenj, kakršne so bile določene ob lanskoletni spremembi. Proračunov za leti 2014 in 2015 ni mogoče izvršiti v načrtovanem obsegu, če se stopnje DDV znižajo na raven 20 oziroma 8,5 odstotka. Čeprav se kažejo znaki okrevanja gospodarstva, ministrstvo za finance ocenjuje, da spreminjanje stopenj DDV v tem trenutku ne bi bilo primerno.«

In siva ekonomija?

Na priporočila gospodarske zbornice, naj se vlada raje posveti ukrepom proti sivi ekonomiji, iz ministrstva za finance odgovarjajo: »V zvezi s pozivom po okrepitvi boja proti sivi ekonomiji poudarjamo, da so vladni ukrepi zoper sivo ekonomijo v polnem razmahu in da jih vlada z dodatnimi aktivnostmi še intenzivira.«