Harvey in Irma tudi nad ameriške rafinarije

Surovine: orkana nista povzročila le materialne škode, poigrala sta se tudi z naftnimi trgovci.

Objavljeno
22. september 2017 20.37
Tilen Šarlah, Geoplin
Tilen Šarlah, Geoplin
Cene nafte so v porastu od junija, ko je sod brent dosegel lokalno dno pri 44 dolarjih, sod WTI pa je bil takrat še dva dolarja niže. Prejšnji teden sta se soda gibala že pri 55 (brent) oziroma 50 (WTI) dolarjih. Želja kartela Opec po višjih cenah se je delno izpolnila, v zadnjih tednih pa je svoje naredila še močna sezona orkanov, ki pustošijo po Srednji in Južni Ameriki. Harvey je glede na svojo pot vnesel veliko živčnosti na naftni trg, saj je prešel čez Mehiški zaliv, kjer so močne ameriške rafinerije, s tem pa onemogočil predelavo nafte v bencin.

Ameriške zaloge bencina so se zato zmanjšale, cena pa zvišala na dvoletni vrh. To stanje so izkoristili kratkoročni trgovci, saj ko je Harvey zaključil svoj pohod, so se znižale tudi cene. Ker rafinerije niso obratovale, se je seveda zmanjšala potreba po nafti, ki je ostala v skladiščih, kar je opazno tudi iz zadnjih tedenskih podatkov EIA. Zaloge nafte v ZDA tako rastejo že tretji teden zapored. V zadnjem tednu so se povečale za 4,6 milijona sodov, kar je skoraj trikrat več, kot so pričakovali analitiki agancije API.

Pomemben je tudi podatek, da je ob koncu drugega kvartala trg kratkoročno celo prešel v ravnovesje, kar se je zgodilo prvič po letu 2013. Od julija smo spremljali mešano naftno dinamiko, kjer so se podatki o zalogah vsak teden spreminjali iz minusa v plus in obratno. Smer in magnituda spremembe cene je v zadnjih tednih spet tesno povezana s ponudbo in povpraševanjem. S tega stališča bi bila potrebna izrazita pozitivna raven povpraševanja, da bi upravičila cene, v nasprotnem primeru lahko pričakujemo, da se bo po končani sezoni orkanov cena nafte verjetno znižala.