Hauc: Škoda, da nismo prenesli več slabih naložb

NKBM: Odškodninske tožbe tudi zoper upravo Adrie banke? Število zaposlenih bi zmanjšali za več kot 100, zapirali bodo poslovalnice.

Objavljeno
13. marec 2014 19.58
*tre* NKBM
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Maribor - Uprava Adrie banke, ki je v lasti NKBM in NLB, preučuje vložitev odškodninskih tožb zoper nekdanjo upravo pod vodstvom Jurija Detičeka. Za dunajsko banko sicer obstajata dva možna scenarija; prodaja ali prenehanja poslovanja, je napovedal predsednik uprave NKBM Aleš Hauc.

Avstrijski finančni regulator je v dunajsko Adrio banko imenoval pooblaščenca, ki bo nadziral njeno poslovanje, uprava pod vodstvom Gregorja Kaiserja in nadzorni svet pa delujeta dalje, je povedal Aleš Hauc. Poudaril je, da banka normalno posluje in ni v postopku likvidacije. »Najave avstrijskega regulatorja po oblikovanju dodatnih slabitev kreditnega portfelja banke so nas presenetile. Te se po naših informacijah razlikujejo od ocen pooblaščenega revizorja, ki zaključuje revizijo Adria banke za lani. Pojasnila od regulatorja in pooblaščenega
revizorja še čakamo,« je rekel Hauc.

Slovenski banki sicer že dalj časa prodajata avstrijsko banko, za katero po besedah našega sogovornika obstaja zanimanje: »Glede na zadnje dogodke pa bomo odločitev o prihodnosti te banke sprejeli v najkrajšem možnem času; možno je nadaljevanje postopka prodaje, po pridobitvi vseh potrebnih podatkov od avstrijskih oblasti pa obstaja tudi možnost prenehanja poslovanja banke.«

Adria banka je nasedla v kreditiranju več družb v Sloveniji, pa tudi v Srbiji in na Hrvaškem, kjer je menda financirala nepremičninske projekte in tudi Agrokor. »Nadzorni svet Adrie banke je od uprave zahteval proučitev vložitve odškodninskih tožb zoper prejšnjo upravo zaradi nastalih slabih kreditov banke,« nam je potrdil predsednik uprave NKBM.

Likvidacija grozi več družbam


Skupina NKBM mora zaradi zahtev Evropske komisije zmanjšati svojo bilančno vsoto. Ta se je lani skrčila za devet odstotkov na 4,8 milijarde evrov, ob koncu letošnjega leta pa naj bi znašala slabih 4,6 milijarde evrov. »NKBM je že začela s prodajo vseh treh svojih lizinških družb, če jih ne bomo uspeli prodati, sledi prenehanje poslovanja teh družb. Pričenja se integracija Poštne banke, KBM invest bo posloval do prodaje vseh nepremičnin, družba Moja naložba pa posluje ustrezno in pričakujemo, da bo izboljšala donosnost poslovanja. Poslovanje KBM banke v Kragujevcu se trudimo obrniti v pozitivno smer in če bo banka dobičkonosna, bomo ostali na srbskem trgu,« je pojasnil Hauc. Ob tem namerava mariborska banka število zaposlenih letos zmanjšati za več kot 100. Lani so zaprli štiri poslovalnice, letos bodo še dve ali tri, enako prihodnje leto. Hauc ob tem napoveduje tudi odprtje kakšne nove poslovalnice: »Poslovno mrežo je treba tudi krepiti. Prisotni moramo biti po celi državi.« Bankomatov zaenkrat ne bodo ukinjali, bodo pa nekatere prestavili na druge lokacije.

Letos poslovanje z dobičkom

Skupina NKBM je lani ustvarila 61,8 milijona evrov dobička pred rezervacijami in oslabitvami, medtem ko je čista izguba znašala 648,4 milijona evrov. Letos pa naj bi matična banka ustvarila 8,4 milijona evrov čistega dobička, skupina pa bo predvidoma še poslovala s 0,9 milijona evrov čiste izgube. V prvih dveh mesecih letos je banka po
navedbah naših virov poslovala s čistim dobičkom, Hauc do objave trimesečnih rezultatov rezultatov ne pojasnjuje. Povedal pa je, da so kazalniki poslovanja ugodni: »Izboljšal se je količnik stroškovne učinkovitosti, ki po mednarodnih standardih dosega povsem normalne vrednosti. Beležimo občuten priliv vlog, s čimer ohranjamo 13-odstoten tržni delež na segmentu depozitov. Letos smo predvsem z malimi in srednjimi podjetji sklenili 150 kreditov, zato zavračamo očitke o nekreditiranju. Obseg kreditiranja banke se povečuje tako na segmentu
gospodarskih družb kot prebivalstva.«

NKBM je sicer ena od 128 bank v območju evra, v katerih potekajo pregledi kakovosti aktive. Po Haučevem mnenju bi lahko NKBM zaradi lanske dokapitalizacije in prenosov slabih terjatev na DUTB relativno dobro opravila stres teste in večjih presenečenj ne bi smelo biti. Ob tem je dodal:«Škoda, da nismo na slabo banko prenesli še več slabih posojil, da bi še bolj očistili kreditni portfelj bank. Banka ima v svojem portfelju še vedno več slabih posojil, kot je povprečje v zdravih evropskih bankah.« Objava revidiranih računovodskih izkazov za leto 2013
bo po njegovem mnenju za banke v državni lasti razkrila še vedno relativno visok delež slabih kreditov v rizični aktivi, saj je v bankah ostalo še okoli šest milijard evrov slabih posojil. Koliko slabih posojil ima NKBM, Hauc do objave letnega poročila ni želel razkriti.