Hauc zelo naklonjen prodaji NKBM, a v razumnem času

Glavna cilja Nove KBM sta ponovno uspešno poslovanje in dobičkonosnost. Hauc: NKBM ne bo grobar slovenskih podjetij.

Objavljeno
17. januar 2014 15.55
Posodobljeno
17. januar 2014 16.40
Miha Rubin, Maribor
Miha Rubin, Maribor

Maribor - Predsednik uprave NKBM Aleš Hauc danes ni želel komentirati govoric, da se za vstop v drugo največjo državno banko zanima madžarska OTP, je pa dejal, da sta v zadnjem času interes pokazala dva potencialna partnerja. Po Haučevih besedah naj bi sicer NKBM letos že poslovala z dobičkom.

»Banka bo za lani še vedno izkazovala pričakovano izgubo, v letu 2013 pa na osnovi osnutka finančnega načrta že pričakujemo dobiček po oslabitvah in rezervacijah,« je povedal Aleš Hauc. Meni, da bo NKBM z decembrsko dokapitalizacijo in prenosom slabih terjatev na Družbo za upravljanje terjatev bank očiščena do te mere, da bo postala privlačnejša za investitorje. Vseh slabih posojil sicer niso prenesli na omenjeno družbo, marveč nekatera rešujejo sami v okviru interne »slabe banke«, ki so jo kadrovsko zelo okrepili, je pojasnil Hauc.

Med ključnimi nalogami NKBM v naslednjem obdobju vidi nadaljevanje prestrukturiranja v ponovno uspešno in dobičkonosno inštitucijo; načrt prestrukturiranja vsebuje 16 krovnih zavez, ki naj bi jih izpolnili do konca leta 2017. Potrjena strategija banke v naslednji treh letih (z novim lastnikom se bo najbrž spremenila) prinaša poudarek na financiranju malih in srednje velikih podjetij, je dejal Hauc, na področju poslovanja s prebivalstvom pa predvsem usmeritev na tako imenovane VIP komitente. Po Haučevih besedah se želijo usmeriti zlasti na tiste bančne produkte, ki bodo prinašali dodano vrednost, zato so že nekoliko očistili nabor storitev.

Načrt prestrukturiranja - med drugim vključuje znižanje deleža slabih terjatev v portfelju, postopno krčenje bilančne vsote, zniževanje stroškov in racionalizacijo ter izboljšanje modela tveganj in kreditnega sistema - je usklajen z napovedjo, da bo država NKBM najpozneje do konca leta 2016 prodala. Bankina uprava je po Haučevih besedah prodaji zelo naklonjena, a opozarja, da je za to potreben razumen čas, saj bo treba opraviti skrben pregled, kar pri resnih kupcih traja vsaj pol leta ali celo več.

Hauc pričakuje, da se bo situacija v Sloveniji izboljšala

Glede prodaje je prvi mož NKBM še dejal, da se s Sodom, ki je pred kratkim izbral mednarodno finančno družbo za iskanje strateškega partnerja (korporacijo Lazard Frères) prav te dni pogovarjajo, kako lahko uprava banke zagotovi, da bo prodajni postopek čim učinkoviteje stekel. Hauc si želi, da bi kupec prišel iz bančnega sektorja, zavrnil pa je špekulacije, da bi država za NKBM lahko iztržila kvečjemu en evro.

Na srečanju z novinarji je Hauc odgovoril še na vprašanja okrog prodaje Mercatorja, kjer ima NKBM 5-odstotni delež. Aktualnih pogajanj o spremembi ponujene cene za delnico s strani Agrokorja ni želel komentirati, je pa poudaril, da nam, četudi koga moti govor o nacionalnem interesu, ne bi smelo biti vseeno, kaj se bo zgodilo z velikimi slovenskimi družbami. »Ta zgodba bi se morala speljati predvsem v korist družbe, kar pomeni, da bi družba še naprej obstajala ter se prestrukturirala, saj je izredno pomemben zaposlovalec, na njo pa je pripetih veliko dobaviteljev,« je dejal Hauc.

Ob tem je zatrdil, da tudi v NKBM ne nameravajo biti grobarji slovenskih podjetij. Ne pričakuje pa, da bi se situacija pri nas letos izboljšala: »To leto bo po mojem mnenju najbolj turbulentno do zdaj, vsaj kar se tiče makroekonomske situacije v Sloveniji,« meni Aleš Hauc. V banki, ki jo vodi, bodo med drugim letos še zmanjšali število zaposlenih, predvidoma za okoli 100, za kolikor so ga že lani.