Hočete postati ljubiteljski davčni inšpektor?

Davčna uprava vabi državljane, naj ji z MMS sporočili pomagajo nadzorovati zavezance.

Objavljeno
01. julij 2013 16.29
K. F., gospodarstvo
K. F., gospodarstvo

»Od 1. julija 2013 dalje je prepovedano uporabljati programe za brisanje računov,« je davčna uprava napovedala že junija in tako vnaprej sporočila zavezancem, proizvajalcem, prodajalcem in vzdrževalcem računalniških programov za blagajniško poslovanje, da bo kmalu dobila več moči.

Dursu  pomagajo mobilni cariniki

Zanimalo nas je, kako torej inšpektorji zdaj nadzorujejo blagajniške programe in poslovanje z gotovino. »Od danes  potekajo preventivni obiski davčnih zavezancev z intenzivnim informiranjem, ki jih izvajajo mobilne enote carinske uprave (Curs). Med zavezance delimo zloženke, podajamo dodatne informacije, hkrati pa poteka tudi zbiranje obvestil na terenu. Seveda, od danes naprej potekajo tudi poostreni davčni nadzori, in sicer z metodo fotografiranja računov,« odgovarjajo v generalnem davčnem uradu. V davčni upravi so vnaprej napovedali, da bodo premične enote carinske upravo od 1. do 15. julija obiskale okoli 8000 zavezancev, ki poslujejo predvsem z gotovino, a jih v tem obdobju zaradi napak ne bodo kaznovale.

Višina kazni daje moč

Tudi pred 1. julijem zakon ni dovoljeval zavezancem, da iz podatkov  o dnevnem prometu odstranjujejo račune in tako zmanjšujejo svojo davčno osnovo in znesek DDV, ki ga morajo izročiti državi. Toda pred 1. julijem so takšne popravke v podatkih o dnevnem prometu davčni nadzorniki smeli obravnavati le kot napake pri izkazovanju davčne osnove in jih kaznovati z največ 2000 evri.

Zdaj naknadni posegi v podatke o račune štejejo za posebno hude davčne prekrške, to pa davčni upravi omogoča, da izreka visoke kazni: »Predpisane globe za posameznike znašajo od 3000 do 10000 evrov, za samostojne podjetnike in posameznike, ki samostojno opravljajo dejavnost, od 20.000 do 70.000 evrov, za pravne osebe od 50.000 do 150.000 evrov, če pa se pravna oseba po zakonu, ki ureja gospodarske družbe, šteje za srednjo ali veliko gospodarsko družbo, pa se za prekršek kaznuje z globo od 70.000 do 250.000 evrov. Predpisane globe za odgovorne osebe znašajo od 1.500 do 10.000 evrov.«

Durs vabi državljane, naj mu pomagajo

Vi pošljete MMS sporočilo s fotografijo računa, država plača račun za sporočilo, vabi davčna državljane, ki si želijo »aktivne vloge« pri preprečevanju davčnih goljufij. Malo za šalo in malo zares torej: zdaj imate priložnost, da postanete ljubiteljski davčni inšpektor!

Davčna uprava namreč vabi državljane: »Pošiljanje MMS s fotografijami prejetih računov je eden od možnih načinov aktivne vloge posameznika, in sicer tako, da vedno zahteva račun, ga tudi vzame in če želi, pošlje fotografijo računa davčni upravi. Potrošniki lahko od danes na mobilno številko 051 241 241 pošiljajo MMS sporočila s fotografijami računov, ki jih bodo prejeli ob plačilu blaga ali storitve. Davčna uprava bo prejete fotografije računov evidentirala in jih uporabila v postopkih davčnega nadzora. Vse državljane vabimo k aktivnemu sodelovanju. Pošiljanje MMS sporočil bo za vas brezplačno.«

Davčna uprava potrebuje originalni račun, če hoče pri izdajatelju preveriti, ali davčni upravi pošteno poroča o svojih prihodkih, ali pa morda ob koncu delovnega dne zažene »rezervni računalniški program« za blagajniško poslovanje, del izdanih računov odstrani in si tako lepo zniža davčno osnovo.