Informativni izračuni bodo preplavili državo

Vlada s spremembami davčnega postopka načrtuje, da bo moral Furs pripraviti sto tisoče obvestil tudi za državljane, ki sploh niso zavezanci za dohodnino.

Objavljeno
04. september 2015 20.10
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Informativne izračune dohodnine za leto 2015 bo prihodnje leto dobilo kakšne tri čertine prebivalstva, če se bodo poslanci državnega zbora strinjali s predlogom vlade, naj jih finančna uprava sestavi tudi za državljane, ki se z dohodki ne uvrstijo med zavezance za dohodnino.

Okoli 600 tisoč novih prejemnikov

Vlada Mira Cererja predlaga obsežne popravke zakona o davčnem postopku. Besedilo je že v zakonodajnem postopku državnega zbora. Med popravki, ki so zanimivi za širši krog javnosti, je odločitev vlade, naj finančna uprava informativne izračune dohodnine sestavlja tudi za državljane, ki jih zdaj ne dobivajo, ker njihovi zaslužki ne presežejo neobdavčenega zneska. To pomeni, da bodo prihodnje leto značilne ovojnice finančne uprave z izračuni preplavile državo, saj ji bo dobilo kakšnih 600 tisoč naslovnikov več kot zdaj. Dodatni stroški zanje bodo po oceni ministrstva za finance znašali okoli 230 tisoč evrov.

Vlada predlaga, naj izračune dobijo vsi

Po predlogu zakona, ki ga je vlada oddala državnemu zboru, bo nova obveznost finančne uprave veljala od 1. januarja 2016 oziroma pri odmeri dohodnine za leto 2015. Čeprav poskuša biti vlada prijazna z državljani, bo učinek poplave informativnih izračunov zelo neopazen. Pomagal bo majhni skupini zavezancev, ki ne dobijo informativnega izračuna, ker njihovi bruto dohodki med letom ne presežejo  olajšave, ki jim pripada, a dohodninsko napoved oddajo sami, če med letom plačajo kakršno koli akontacijo dohodnine.

Finančna uprava namreč dohodnine tej skupini zavezancev ne vrača po uradni dolžnosti, ampak vračilo akontacije dosežejo le, če sami oddajo letno napoved. »Veljavna ureditev pomeni za davčnega zavezanca administrativno breme, ker mora vlagati napoved za odmero dohodnine, če želi uveljaviti vračilo preveč plačanega davka,« ugotavljajo na ministrstvu za finance.  Za leto 2014 je finančna uprava dobila 15.993 samostojnih napovedi. Te oddajo tudi zavezanci, ki informativnega izračuna dohodnine ne dobijo dobili, ker finančna uprava takrat, ko jih je pripravljala, iz različnih vzrokov še nima vseh podatkov o zavezančevih obdavčljivih dohodkih, po podatkih, ki jih ima, pa ne šteje za zavezanca: ta je torej dolžan sam oddati samostojno napoved, če so njegovi dohodki iz Slovenije in tujine presegli neobdavčeni znesek olajšave, ki mu pripada.

42 centov stroškov na izračun

Informativne izračune dohodnine dobivajo zavezanci od leta 2008, ko jih je tedanja davčna uprava prvič sestavila za leto 2007. Vsako leto jih je razposlala približno milijon – za preteklo leto 970.878. »Strošek tiskanja in poštnine za en informativni izračun znaša 0,4166 evra. Za vseh 970.878 izračunov znaša torej strošek tiskanja 62.777 evrov in strošek poštnine 341.749 evrov, oba izdatka skupaj naneseta 404.526 evrov,« pravi Stojan Glavač iz generalnega finančnega urada. To pomeni okoli 42 centov stroškov na izračun.

Poštni stroški finančne uprave bi bili še kakšen milijon evrov višji, če bi morala informativne izračune raznašati kot priporočene poštne pošiljke, a jih po upravnem postopku lahko odda kot običajna pisma. Za takšno določbo so si leta 2007 zaradi velikega prihranka posebej prizadevali prav v tedanji davčni upravi.

Po zakonu zdaj izvzete tri skupine

Po 268. členu zakona o davčnem postopku, ki ga namerava vlada zdaj odpraviti, finančni upravi izračunov ni treba sestavljati za tri skupine državljanov – nerezidenti jih sploh ne dobivajo. Ne pripravi jih za osebe, pri katerih letni obdavčljivi zaslužki, ki štejejo v dohodninsko osnovo, ne presežejo splošne olajšave. Ta je za leto 2014 znašala 3.302,70 evra.

Prav tako izračunov na dom ne dobijo študenti in dijaki z urejenim statusom, pri katerih izplačila prek pooblaščenih posrednikov dela ne presežejo posebne osebne olajšave za študente in dijake, ki znaša 75 odstotkov splošne olajšave.

Informativnih izračunov tudi ne dobijo prejemniki pokojnin, ki so z zakonom izvzeti iz obdavčitve, če izpolnjujejo tri merila: med letom ne uveljavljajo olajšave za vzdrževane družinske člane in ne plačujejo akontacije dohodnine, ob neobdavčeni pokojnini pa nimajo več kot 80 evrov letnih obdavčljivih dohodkov. Te skupine prebivalstva finančna uprava nikoli ni obveščala z izračuni.

Število informativnih izračunov in izdatki zanje se bodo, če bo predlog vlade obveljal, izjemno povečali predvsem zaradi ovojnic, ki jih bo morala finančna uprava po novem pripraviti tudi za sto tisoče prejemnikov pokojnin, ki niso zavezanci za plačilo dohodnine – in po veljavnem zakonu tudi ne bodo.

Po podatkih ministrstva za finance je imelo leta 2013 obdavčljive dohodke 1,667 milijona državljanov, a med zavezance, ki so dobili izračune, se jih je uvrstilo 968.269. Od 637 tisoč prejemnikov pokojnin, jih je pogoje za letno odmero dohodnine izpolnilo le nekaj več kot 131 tisoč –po zamisli vlade bo morala torej morala finančna uprava samo za to skupino pripraviti dodatnih 500 tisoč informativnih izračunov.