Junija po letu in pol inflacija

Po letu in pol deflacije na letni ravni se je ta trend obrnil. Junija je bila inflacija tako na letni kot mesečni ravni.

Objavljeno
30. junij 2016 12.56
iza Mercator
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
Ljubljana − Po letu in pol deflacije na letni ravni se je ta trend obrnil. Junija je bila inflacija tako na letni kot mesečni ravni. Cene življenjskih potrebščin so se junija v primerjavi z majem povišale za 0,6 odstotka, v primerjavi z junijem lani pa za 0,3 odstotka. V enem letu se je blago pocenilo za 0,8 odstotka, storitve pa podražile za 2,5 odstotka.

Na statističnem uradu so rast cen na letni ravni nazadnje zabeležili decembra 2014, ko je bila 0,2-odstotna, junija lani pa smo v Sloveniji za primerjavi na letni ravni beležili 0,7-odstotno deflacijo. Cene so se v zadnjih 12 mesecih povprečno znižale za 0,5 odstotka.

K mesečni rasti cen so 0,3 odstotne točke prispevale višje cene v skupini rekreacija in kultura. Znotraj omenjene skupine je bila zaradi začetka poletne počitniške sezone najvišja podražitev zabeležena pri počitnicah v paketu, in sicer za 8,2 odstotka.

Na mesečni ravni so se pocenili sadje in oblačila. Sadje je bilo v primerjavi z majem cenejše za 5,8 odstotka, oblačila pa za 0,9 odstotka.

V območju z evrom 0,1-odstotna inflacija

Države z evrom so junija na letni ravni zabeležile 0,1-odstotno inflacijo, potem ko so maja beležile 0,1-odstotno deflacijo, je v prvi oceni sporočil evropski statistični urad Eurostat. Gre šele za drugi mesec letos, ko cene življenjskih potrebščin na letni ravni beležijo rast.

Nazadnje je območje evra inflacijo na letni ravni zabeležilo januarja (0,3 odstotka), junija lani pa je bila letna inflacija 0,2-odstotna.

Najdražje storitve

Najbolj so se sicer glede na prve ocene zvišale cene storitev (1,1 odstotka), sledili so hrana, alkohol in tobak (0,9 odstotka) in neenergetske industrijske dobrine, ki so se podražile za 0,4 odstotka.

Cene energije pa so se v primerjavi z junijem lani znižale za 6,5 odstotka, a je bilo to manj od 8,1-odstotnega padca v maju in drugi najnižji padec na medletni ravni po januarju.

Novica o dvigu cen na letni ravni je dobra novica za Evropsko centralno banko (ECB), ki cilja na inflacijo blizu, a nekoliko pod dvema odstotkoma in si že dolgo časa z rednimi in izrednimi ukrepi za povečanje količine denarja v obtoku prizadeva spodbuditi rast cen. Deflacija je namreč zaskrbljujoča, ker lahko negativno vpliva na gospodarsko aktivnost; potrošnike namreč spodbuja k odlašanju z nakupi, podjetja pa z investicijami.