Jutri prvi pregled delovanja Naložbenega načrta za Evropo

Evropska komisija bo predstavila napredek Junckerjevega načrta za krepitev globalne konkurenčnosti evropskega gospodarstva.

Objavljeno
31. maj 2016 15.05
Ba. Pa.
Ba. Pa.

Bruselj − Evropska komisija (EK) bo jutri objavila prvi pregled delovanja Naložbenega načrta za Evropo, vrednega 315 milijard evrov. S tem hoče EU spodbuditi strateške naložbe, oživiti rast, ustvariti nova delovna mesta in krepiti globalno konkurenčnost evropskega gospodarstva.

V prvem letu delovanja načrta je jamstvena shema Evropskega sklada za strateške naložbe (EFSI) spodbudila za sto milijard evrov naložb v Evropi. To predstavlja že skoraj tretjino od načrtovanih naložb, ki sta jih za obdobje 2015−2018 napovedali Evropska komisija in Evropska investicijska banka.

Med odobrenimi projekti je tudi projekt Slovenskega podjetniškega sklada (SPS), ki 1100 slovenskim podjetjem omogoča lažji dostop do financiranja in zagotavlja za 180 milijonov jamstev za bančne kredite. Letos je SPS odobril že 218 prošenj podjetij za jamstva v skupni vrednosti 40 milijonov evrov.

Ni prednostnih področij in držav

Jamstvena shema ne preferira določene države ali gospodarske panoge. Šteje le verodostojno pripravljen in ekonomsko upravičen projekt, ki prinaša EU dodano vrednost.

Do maja je bilo največ odobrenih infrastrukturnih projektov (29 odstotkov) s področja energetske učinkovitosti, sledijo projekti s področja raziskav in inovacij (23 odstotkov), prometa (13 odstotkov) ter projekti s področja digitalnega sektorja (13 odstotkov).

Evropska investicijska banka (EIB) je 20. maja 2016 odobrila nov sveženj projektov, katerih financiranje bo podprto z jamstvom EFSI. Vseh doslej odobrenih infrastrukturnih projektov je tako 64, zanje pa je bilo odobrenih za 9,3 milijarde evrov jamstev, so sporočili iz EK.

Uspešno tudi MSP

Poleg infrastrukturnega je izredno uspešen tudi del EFSI, ki zagotavlja dostop do financiranja malim in srednje velikim podjetjem. Evropski investicijski sklad (EIF) je podpisal 185 sporazumov s finančnimi posredniki, ki so podprti s 3,5 milijarde evrov jamstev. To bo po vsej Evropi olajšalo dostop do financiranja 141.800 malim in srednje velikim podjetjem ter podjetjem s srednje veliko tržno kapitalizacijo (tako imenovani mid-caps) z do 3000 zaposlenimi.