Kako je DUTB izgubila verodostojnost

Bogomir Kovač: Država je ustanovila slabo banko, a ni vedela, kaj naj počne z njo.

Objavljeno
11. februar 2014 19.43
Ljubljana 07.09.2012 - Goran Klemencic.foto:Blaz Samec/DELO
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana – Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) v ničemer ne odstopa od standardnih zapletov, ki jih imamo z institucijami v Sloveniji, pravi Bogomir Kovač z ekonomske fakultete. Po njegovem mnenju sta tako država kot ekipa DUTB delali napake, zato slaba banka v Sloveniji nima kredibilnosti.

Po razkitju stroškov za svetovalce, je postalo jasno, da je največji delež pripadel družbi Quartz+Co, ki je povezana z izvršnim direktorjem DUTB Torbjörnom Månssnom. Ta skandinavska svetovalna družba je kmalu po ustanovitvi slabe banke začela opravljati svetovalne storitve za DUTB, s katerimi je zaslužila 2,52 milijona evrov. Predsednik upravnega odbora DUTB Lars Nyberg zagotavlja, da je bilo vprašanje morebitnega konflikta interesov naslovljeno »korektno in etično«. Ekonomist Igor Masten poudarja, da mora biti DUTB pri uporabi javnih sredstev neodvisna, da se izogne vplivu politike, vendar mora pokazati odgovornost do davkoplačevalcev: »Vprašanje konflikta interesov je treba razčistiti, da se razblinijo dvomi o domnevnih zlorabah. DUTB mora biti odgovorna in polagati račune javnosti.«

KPK nad slabo banko

Morebitni konflikt interesov zanima tudi Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK). Predsednik KPK Goran Klemenčič je Delu razkril, da so pregledali vse svetovalne pogodbe, celoten denarni tok DUTB od ustanovitve, postopek zaposlovanja v družbi in zapisnike vseh sej upravnega odbora. »Zaradi podatkov, ki smo jih pridobili zadnje čase, smo zdaj primer DUTB iz preventivnega prekvalificirali v preiskovalnega. O tem smo seznanili vodstvo DUTB, ministra za finance, predsednico vlade in guvernerja Banke Slovenije in jim pred dnevi posredovali tudi naše vmesno poročilo, ki je izrazito skrb zbujajoče,« je dodal Klemenčič.

DUTB je bila ustanovljena marca lani, po večkratnem prestavljanju začetka prenosov slabih terjatev pa je slaba banka operativno začela delovati lani decembra. »Država je ustanovila institucijo, potem pa ni vedela, kaj početi z njo. To je prva zanka, v katero se je DUTB zapletla.« je kritičen Bogomir Kovač.

Po drugi strani pa je tudi vodstvo DUTB več mesecev premalo komuniciralo in so bili skrivnostni glede svojega dela in svetovalcev, meni Kovač: »DUTB ni dajala dovolj verodostojnih znamenj, kaj počne. Če tega ni, lahko zaupanje v tako ustanovo hitro postane problem. To se je DUTB zgodilo.« Čeprav lahko ustanova ekonomskotehnično zelo dobro deluje, je pomembno, da do tujih finančnih in evropskih institucij deluje verodostojno,« pravi Kovač. Člani vodstva DUTB trdijo, da so svetovalne pogodbe sprejemali tudi za povečanje kredibilnosti do mednarodnih institucij. Vendar se je zmanjšala verodostojnost do domače javnosti, se strinja Kovač. Če ustanova ni verodostojna navznoter, bo težko obdržala kredibilnost tudi navzven, pristavlja naš sogovornik.