Kako je orkan Harvey udaril po nafti

Surovine: V ZDA je zaprtih petina zmogljivosti v rafinerijah, otežen je tudi izvoz nafte.

Objavljeno
01. september 2017 19.19
Miha Mihalj, Alta Skladi
Miha Mihalj, Alta Skladi
Orkan Harvey, ki je povzročil poplav v ameriški zvezni državi Texas, je že pripeljal do podražitev bencina in destilatov. Prav na tem območju je namreč veliko rafinerijskih zmogljivosti.

Večji del rafinerij je trenutno zaprtih, tiste, ki obratujejo, pa delajo z nižjo zmogljivostjo. Problem je infrastruktura, saj rafinerije zaradi poplav ne morejo dobiti nafte po naftovodih. Po nekaterih ocenah je zaprta skoraj petina ameriških rafinerijskih kapacitet. To pomeni, da od okoli 3 do 3,5 milijona sodov surove nafte v ZDA ne gre v uporabo v rafinerije.

Zaprti so tudi terminali za izvoz surove nafte. ZDA na dan izvozijo okoli milijon sodov, nekajdnevno zaprtje pristanišč pa bi lahko še dodatno zategnilo svetovne zaloge in podražilo severnomorsko nafto Brent. Pri produkciji nafte in plina v ZDA naj bi bil trenutno ogrožen milijon sodov dnevne produkcije, kar pomeni 11 odstotkov celotne produkcije nafte in tri odstotke produkcije plina.

Če se bodo izpadi nadaljevali še nekaj dni ali tednov, bi po eni strani v ospredje prišla večja ponudba surove nafte, medtem ko se bodo zaloge bencina in drugih destilatov precej zmanjšale. Pričakovati je, da se bo cena nafte WTI zaradi kopičenja zalog še znižala, razmik med ceno nafte WTI in Brent pa povečal.

Cene bencina se bodo na podlagi močnega zvišanja terminskih pogodb v ZDA (od 21. avgusta so porasle za 26,4 odstotka), medtem ko se je povprečna cena bencina v ZDA na galono povečala do zdaj za slabih pet odstotkov. Trenutno večji razmik med nafto WTI in Brent, ki znaša pet dolarjev za sod, gotovo ugaja rafinerijskim podjetjem. Močno se zvišujejo rafinerijske marže, čeprav je del njihovih kapacitet zaprt.