Karitasu znova največ donacij iz dohodnine

Durs je včeraj vrnill dohodnino prvi petini zavezancev. Donacije iz davka bo začel izplačevati septembra.

Objavljeno
21. julij 2014 17.02
Posodobljeno
22. julij 2014 10.10
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Konec julija se iztečejo trije roki, povezani z dohodnino. Najprej bo davčna uprava do 25. julija vrnila davek zavezancem, ki so 31. maja dobili informativne izračune o preplačilu v letu 2013. Vračila dohodnine je na račune zavezancev začela nakazovati včeraj. Veselijo pa se tudi že prejemniki donacij iz dohodnine: na vrhu je znova Slovenska Karitas.

Durs je včeraj začel vračati dohodnino, po petinah

Davčna uprava je tudi pri informativnih izračunih dohodnine, ki jih je v svežnju izdala 31. maja, vnaprej določila datuma za vračilo in doplačilo dohodnine: 25. julij in 30. julij. Tudi za zavezance iz majskega svežnja velja, da dohodnine do 30. julija ne bodo doplačali, če so izračunu ugovarjali, saj bodo dobili novo odločbo. Z informativnimi izračuni je naloge za doplačilo dohodnine dobilo 115.164 zavezancev, skupaj za 41,37 milijona evrov. Te številke se zaradi ugovorov nazadnje nekoliko spremenijo.

Še včeraj so nam v davčni upravi zagotovili, da pri zavezancih iz majskega svežnja dohodnine ne bodo vračali postopno več dni, kakor so jo pri prvem svežnju, ampak vso hkrati 25. julija, a to ni res. »Prvi obrok dohodnine smo zavezancem, ki so 31. maja dobili izračun za vračilo, vrnili včeraj. Do petka bomo denar vsak dan vrnili petini zavezancev. Tako smo se odločili, ker denar zdaj vračamo skoraj 300 tisoč zavezancem, skupaj okoli 160 milijonov evrov,« včerajšnjo napako davčne uprave danes popravlja Stojan Glavač iz službe za stike z javnostjo. Dodaja še, da nimajo prav nobenega ključa, kako po dnevnih  izberejo petino zavezancev, ampak računalnik delo opravi sam, brez vsakih posebnih navodil.

Davčna uprava vsako leto izda dva svežnja informativnih izračunov. Vse zavezance, ki uveljavljajo olajšavo za vzdrževanega družinskega člana, uvrsti v drugi sveženj, tako da lahko upošteva ugovore, ki so jih zavezanci iz prvega svežnja, oddali zaradi te olajšave. Vsako leto jo uveljavi okoli 32 odstotka zavezancev: prav zaradi te olajšave so vračila pri drugem svežnju dohodnine nakajkrat večja kot pri prvem.

Po ugovorih zdaj odločbe

Zadnje dni julija ali prve dni avgusta bo davčna uprava začela izdajati dohodninske odločbe zavezancem, ki so ugovarjali informativnim izračunom. »Ugovore zoper informativne izračune za leto 2013 je oddalo 38.809 zavezancev ali 4,1 odstotka vseh. Vedno skupaj pregledamo in obdelamo ugovore na izračune iz obeh svežnjev,« pravi Tjaša Naraločnik, potem pa hkrati začnejo pripravljati odločbe za zavezance iz obeh skupin. Pri odločbah o odmeri dohodnine datumi za vračilo in doplačilo davka niso določeni vnaprej, ampak veljajo splošna pravila, določena z zakonom: zavezanec plača davek v 30 dneh od vročitve, davčna uprava mu denar prav tako vrne v 30 dneh.

Obvestila o obrokih na poti

Davčna uprava je za tiskarja pripravila prav tako že pripravila tudi odgovore za zavezance, ki so oddali vloge za obročno plačilo dohodnine. »Odločbe za večji del vlagateljev smo izdali in jih naslovniki že prejemajo,« pravi Tjaša Naraločnik. Po njenih besedah je davčna uprava v obdobju od 1. januarja do 30. junija dobila 9064 vlog za plačilo letnega poračuna dohodnine v treh obrokih.

Obvestila o plačilu dohodnine v treh obrokih bodo naslovniki dobili kot priporočene poštne pošiljke, zato jih bodo morali s podpisom prevzeti od pismonoše ali v poslovalnici pošte. Davčna uprava je v odgovoru za zavezanca določila znesek obroka in tri datume za plačilo. Plačilnih nalogov davčna uprava ni priložila, ampak jih bo moral zavezanec kupiti in izpolniti sam. Datumi treh obrokov štejejo kot roki za rok plačila, po katerih lahko davčna uprava začne izvršbo. »Plačilo davka na tri obroke omogočijo vsem zavezancem posameznikom, ki zanj prosijo,« zagotavljajo v davčni upravi.

Daljši odlog, več obrokov, bolj zapleteno odločanje

Po zakonu o davčnem postopku lahko zavezanci posamezniki prosijo tudi za plačilo v 12 ali 24 obrokih, za dveletni odlog plačila pa tudi za odpis in delni odpis dohodnine, a odločanje o teh prošnjah ni tako preprosto in hitro kot pri vlogah za plačilo v treh obrokih, česar ne odrečejo nikomur, pojasnjujejo na davčni upravi.

Statistika o odlogu plačil, obročnem plačilu, odpisu in delnem odpisu dohodnine kaže, da je davčna uprava leta 2013 dobila 736 zahtevkov za odpis dohodnine, ugodila je 135 prosilcem in tako odpisala 63.669 evrov dajatve. Za odlog plačila je prosilo 384 zavezancev, davčna uprava je ugodila 79 in tako z omogočila plačilo 98.348 evrov dohodnine z odlogom. Za obročno plačilo je lani dobila 18.010 vlog, ugodila je 16.560 prosilcem in tako omogočila, da so v obrokih plačali 15,222 milijona evrov dohodnine.

Razdelili donacije iz dohodnine

Davčna uprava je že zbrala tudi prve, sicer še začasne podatke o prejemnikih donacij iz dohodnine – dokončni podatki bodo znani, ko bo odmera za leto 2013 dokončana. Zakon o dohodnini omogoča zavezancem, da sami določijo, katerim ustanovam z uradnega seznama naj davčna uprava nakaže največ 0,5 odstotka dohodnine, ki jo odmeri zavezancu. Zavezanci lahko donacijo porazdelijo med več prejemnikov, a najmanjši delež lahko znaša 0,1 odstotka odmerjene dohodnine.

Za dohodnino za leto 2013 je bilo izdanih 951.923 informativnih izračunov. »Za namenitev dela dohodnine za donacije se je odločilo 374.928 ali 39,4 odstotka zavezancev, kar je 5,7 odstotka več kot leto prej. Zavezanci so del dohodnine za leto 2013 namenili 4402 različnim prejemnikom, kar pomeni 3.599.945,62 evra,« ugotavljajo na davčni upravi. »Število donacij ni enako številu donatorjev, ker posamezni davčni zavezanec lahko razdelil 0,5 odstotka odmerjene dohdonine med največ pet upravičencev za donacije,« pojasnjujejo v davčni upravis tatistiko o donacijah.

Največ za Slovensko Karitas

Pri odmeri dohodnine za leto 2013 je največ donacij spet dobila Slovenska Karitas – 132.686 evrov od skupaj 3,6 milijona evrov, če skupni znesek donacij zaokrožimo. Zanjo se je odločilo 12.116 zavezancev. Na drugem mestu so Rdeči noski, ki so prek 6300 zavezancev dobili 87.847 evrov dohodnin. Na tretjem mestu je Unicef, ki je na željo 5595 zavezancev dobil 63.243 evrov dohodnine. Rdečega križa Slovenije ni med 20 največjimi prejemniki donacij. »Prva izplačila bodo nakazana okrog 15. septembra 2014. Naslednja izplačila si sledijo na tri mesece,« je še mogoče zvedeti na davčni upravi.