Katar (še) ne čuti posledic osamitve

Trgi v razvoju: najbogatejša država je pred izzivom, kako zavarovati svoje premoženje.

Objavljeno
14. julij 2017 19.02
Tilen Šarlah, Geoplin
Tilen Šarlah, Geoplin
Katar že dolgo vodi na lestvici najbogatejših držav sveta, saj ima kar 141.000 dolarjev na prebivalca BDP. Največ prihodkov prihaja iz energetskega sektorja (60 odstotkov), posebno od prodaje zemeljskega plina. Je največji izvoznik LNG na svetu, ki znaša kar 85 odstotkov vsega izvoza. Katar je bil do leta 1971 britanski protektorat, potem pa je sledil silovit vzpon in gospodarski razcvet ter gradnja glavnega mesta Doha. Vprašanje pa je, kako bo bogato mesto premagalo krizo po uvedbi diplomatske in gospodarske osamitve pod vodstvom Saudske Arabije, ki je tudi edina njegova zemeljska mejna država.

Katar nima veliko ozemlja, nima vojske, ima pa svojo blagovno znamko, ki je vredna več milijard dolarjev, in veliko zaveznikov, med katerimi so seveda tudi Američani. Kako varna pa je država glede na to, da stoji v nevarni soseski? Saudska Arabija je težak nasprotnik in že večkrat se je izkazalo, da je igra z njimi nepredvidljiva.

Glavnina katarskih aktivnosti je usmerjena na zmanjševanje negativnih gospodarskih posledic kopenske in pomorske blokade. Katar je odprl povezave s Turčijo in Iranom, trenutno pa še vedno nemoteno izvaža utekočinjeni zemeljski plin. V rezervi imajo tudi okoli 40 milijard dolarjev gotovine in zlata ter tudi vsemogočni Qatar Investment Authority, sklad, ki ima za 300 milijard dolarjev naložb po svetu v vseh znanih družbah. Po sankcijah so vse tri bonitetne hiše (Moody's, Fitch in S & P) znižala kreditno oceno Katarju in kazalnike ocenile negativno.

Lokalni borzni trg je sledil pesimističnemu razpoloženju in silovito upadel. Kljub vsemu posledic blokade še ni občutiti in tudi predstavljeni načrti o 30-odstotnem povečanju izvoza LNG so optmistično zastavljeni. Katar bi s sto milijoni ton izvoza LNG na leto še povečal svoj tržni delež, a dodatno pritisnil na že tako zasičen trg, kar pa je drugotna skrb. Premožnje države in gospodarski razcvet sta Katarju omogočila tudi organizacijo svetovnega prvenstva v nogometu leta 2022, do takrat pa bo zgodba o blokadi verjetno že zdavnaj pozabljena.