Kitajska z nižjo inflacijo in cenami pri proizvajalcih

Kitajska je lani imela najnižjo gospodarsko rast v 24 letih, znašala je 7,3 odstotka. Gospodarska aktivnost se zmanjšuje tudi letos.

Objavljeno
14. oktober 2015 12.09
V. T., gospodarstvo, STA
V. T., gospodarstvo, STA
Peking − Iz Kitajske prihajajo novi podatki, ki kažejo, da rast tamkajšnjega gospodarstva peša, poroča Slovenska tiskovna agencija (STA). Cene življenjskih potrebščin so se namreč septembra na letni ravni zvišale za 1,6 odstotka, potem ko je bila avgustovska rast dvoodstotna. Cene pri proizvajalcih so se medtem znižale za 5,9 odstotka oziroma enako kot avgusta, kar je največji padec v šestih letih.

Cene pri proizvajalcih odražajo vhodne stroške dobrin in nakazujejo gibanje potrošniške inflacije. Še vedno padajoče cene pri proizvajalcih kažejo na resne presežke in medlo domače povpraševanje, so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ocenili ekonomisti pri družbi Nomura.

Zmerna inflacija sicer utegne blagodejno vplivati na potrošnjo, saj naj bi spodbudila potrošnike k nakupom, medtem ko potrošniki zaradi padajočih cen življenjskih potrebščin odlagajo z nakupi, podjetja pa z investicijami. Oboje ima lahko negativen učinek na gospodarsko rast.

Peking si sicer prizadeva spremeniti gospodarski model države v bolj vzdržnega, v katerem bi potrošniki oziroma domača potrošnja nadomestila izvoz in državne investicije, ki sta zdaj ključna dejavnika gospodarske rasti.

Kitajska je lani imela najnižjo gospodarsko rast v 24 letih, znašala je 7,3 odstotka. Gospodarska aktivnost se zmanjšuje tudi letos, bruto domači proizvod se je tako v prvem kot drugem četrtletju okrepil za sedem odstotkov. Podatki za tretje trimesečje bodo znani v ponedeljek.