Konec septembra nove odločbe za dohodnino

Natančnega roka za prvi jesenski sveženj še niso določili. Na letno odmero dajatve za leto 2014 čaka še okoli 27.000 zavezancev.

Objavljeno
03. september 2015 14.11
bsa*dohodnina
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana − Finančna uprava pripravlja drugi sveženj odmernih odločb za zavezance, ki so ugovarjali informativnim izračunom davka za leto 2014 ali so zaradi različnih vzrokov oddali samostojno napoved. Po načrtih vlade bo prihodnje leto izračune dobilo precej več naslovnikov.

Včasih se odmera zavleče čez običajne roke

»Natančnega datuma za odpremo drugega svežnja odločb o odmeri dohodnine za leto 2014 še nismo določili, načrtujemo pa ga za konec septembra,« pravi Stojan Glavač iz generalnega finančnega urada. Avgusta so s prvim svežnjem odločb zajeli 33.993 ali 76,4 odstotka zavezancev, ki so ugovarjali informativnim izračunom. Poleg četrtine zavezancev z ugovori na odločbe čakajo še vsi, ki so do 31. julija oddali samostojne dohodninske napovedi.

S prvimi jesenskimi odločbami finančna uprava še ne bo končala odmere za leto 2014: 12. marca letos je, na primer, izdala še peti sveženj odločb za leto 2013. »Vsako leto je nekaj postopkov za pretekla leta še odprtih. Ponavadi gre za relativno zapletene primere, kjer je potrebnega več časa in aktivnosti za ugotavljanje dejanskega stanja, recimo za dokazovanje pri razlikah med podatki izplačevalca dohodka in podatki zavezanca, ki jih je navedel v ugovoru,« pravi Glavač.

Finančna uprava je v dveh svežnjih 31. marca in 29. maja izdala 970.878 informativnih izračunov dohodnine za leto 2014. Ugovarjalo jim je 44.477 ali 4,6 odstotka prejemnikov. Do 31. julija je dobila 15.993 samostojnih dohodninskih napovedi. »Ugotavljamo, da so zavezanci za leto 2014 oddali 898 ali 5,95 odstotka več samostojnih dohodninskih napovedi kot lani,« pravi Glavač.

V septembrskem svežnju bodo odločbe za obe skupini zavezancev − z ugovori in s samostojnimi napovedmi. Te oddajo zavezanci, za katere finančna uprava informativnih izračunov ni pripravila, ker njihovi bruto dohodki iz leta 2014, ki štejejo za vir dohodnine, niso presegli neobdavčenega zneska.

Vlada predlaga, naj informativne izračune dobijo vsi

Zavezanec, ki izračuna ne dobi, ima pravico oddati samostojno napoved. To je pomembno, če je med letom plačal kakršno koli akontacijo dohodnine, saj le z napovedjo lahko doseže, da mu bo država davek vrnila, ker ga ni dolžan plačati. Samostojno napoved pa je dolžan oddati zavezanec, ki je z obdavčljivimi dohodki med letom presegel neobdavčeni znesek, a izračuna kljub temu ni dobil, ker Furs ni imel podatkov o (vseh) njegovih zaslužkih.

Vlada je državnemu zboru pravkar oddala zakon o spremembah zakona o davčnem postopku, o katerih predlaga, naj veljajo od 1. januarja 2016. Med drugim načrtuje, da bo finančna uprava informativne izračune pripravljala tudi za osebe, ki jih zdaj ne dobivajo, ker ne štejejo za zavezance. Ne sestavi jih za državljane, ki z bruto dohodki v davčnem letu ne presežejo zneska splošne olajšave, in tudi ne za študente in dijake z urejenim statusom, ki z dohodki prek pooblaščenih servisov ne presežejo posebne osebne olajšave za študente in dijake.

Prav tako informativnih izračunov zdaj ne pošilja prejemnikom pokojnin, ki med letom za pokojnino ne plačujejo akontacije dohodnine in hkrati ne uveljavljajo olajšave za vzdrževane družinske člane, pri tem pa imajo ob pokojnini še največ 80 evrov drugih obdavčljivih dohodkov.

Tako bo izračune po novem, kot predlaga vlada, sestavljala tudi za okoli 506.000 prejemnikov pokojnin, ki jih zdaj ne dobivajo, čeprav bo še naprej veljalo, da so iz obdavčitve izvzeti. »Davčnim zavezancem, ki doslej niso prejemali informativnega izračuna, ne bo več treba vlagati napovedi za odmero dohodnine,« o načrtovani izboljšavi pojasnjujejo predlagatelji.

Pri tem poudarjajo, da sedanja ureditev za zavezanca pomeni administrativno breme, »ker mora vlagati napoved za odmero dohodnine, če hoče uveljaviti vračilo preveč plačanega davka«. Fursu predvidena izboljšava prinaša okoli 230.000 evrov dodatnih izdatkov za tiskanje in pošto. Vlada načrtuje, da bo večina sprememb in dopolnitev zakona o davčnem postopku veljala od 1. januarja 2016.