Kritje velja tudi za stroške zaradi izgube ključev

Zavarovanje kartic: izgubo ali krajo moramo prijaviti takoj, in to tako policiji kot tudi banki, izdajateljici kartice.

Objavljeno
29. oktober 2014 17.20
*jsu* PLACEVANJE NA ROKO
Andrej Motl, Posel in denar
Andrej Motl, Posel in denar
Ne glede na to, kako previdni smo, tveganj, povezanih z izgubo ali krajo plačilnih kartic, ne moremo izničiti. Za varnost lahko največ naredimo sami, v pomoč so nam lahko tudi nekatere storitve, kot so varnostna SMS-sporočila. Pred finančnimi posledicami takšnih dogodkov se lahko tudi zavarujemo.

S sklenitvijo zavarovanja se lahko posameznik po navadi zavaruje za do 150 evrov škode za zlorabo posamezne plačilne kartice. Škodo nad tem zneskom mora namreč po zakonu o plačilnih storitvah in sistemih poravnati banka, razen če je posledica hude malomarnosti ali naklepa. Na Združenju bank Slovenije pojasnjujejo, da so zlorabe različne, zato tudi ni splošnih pravil o določanju odgovornosti, ampak se primeri obravnavajo individualno.

Krite niso zgolj zlorabe

Zavarovanja za primer zlorabe kartic večinoma tržijo kar banke. NLB, Banka Celje, Abanka, Gorenjska banka in banka Hypo vsaka zase ponujajo prilagojene produkte Zavarovalnice Triglav. Vsebinsko so si zelo podobni, razen po višini zavarovalnih vsot za nekatera kritja. Gorenjska banka denimo izplačila za zlorabe kartic na letni ravni omejuje na največ tisoč evrov, Banka Celje in Abanka pa na 2000 evrov.

Zavarovanja krijejo tudi drugo škodo, ki komitentu nastane ob kraji kartic; na primer strošek izdaje novih kartic. Poleg tega pa tudi stroške v povezavi z izgubo osebnih dokumentov, ključev, torb ali denarnic. Če mu ukradejo mobilni telefon, zavarovanje krije stroške kasnejših klicev s tega telefona. Zavarovanec je zaščiten tudi pred škodo zaradi protipravnega odvzema gotovine (npr. ropa), in sicer, če se to zgodi največ uro po dvigu gotovine na bankomatu ali v banki. Takšno zavarovanje v redni ponudbi pri Banki Celje stane 8,1 evra, pri Gorenjski banki devet evrov, pri Abanki pa 9,9 evra. Komitenti vseh bank na našem trgu lahko zavarovanje z opisanimi kritji sklenejo (tudi) neposredno pri Zavarovalnici Triglav. Zavarujejo lahko kartice, izdane pri eni ali več bankah, premija pa znaša od osem do 14 evrov.

Podobna kritja z nekoliko drugačnimi zavarovalnimi vsotami vsebuje tudi zavarovanje Zavarovalnice Maribor, ki ga tržita Nova KBM in Poštna banka Slovenije (PBS). Letna premija zanj znaša 7,2 evra. Sorodno z opisanim je zavarovanje kartic plus, ki ga v sodelovanju z Zavarovalnico Tilia komitentom ponuja SKB. Izplačila so omejena glede na to, ali so z ukradeno kartico opravljena plačila ali dvigi gotovine. V prvem primeru zavarovalnica na letni ravni izplača največ 3000 evrov, v drugem pa 250 evrov. Strošek letnega zavarovanja je 12 evrov. Deželna banka Slovenije (DBS) zavarovanje kartic prav tako ponuja prek Tilie. Vanj so vključena kritja zlorabe na bančnih avtomatih, v poslovalnicah bank in na prodajnih mestih ter kritje protipravnega odvzema gotovine. Letna premija zanj znaša štiri evre, premija za komitente, ki imajo urejeno SMS-obveščanje pa je tri evre.

Zavarovanje je priključeno drugim produktom

Pri banki BKS zavarovanje zlorabe ali kraje plačilne kartice avtomatično pripada vsem imetnikom kartic z odloženim plačilom Activa MasterCard. Modra kartica MasterCard pri tem vključuje kritja zlorabe kartic in protipravnega odvzema gotovine, zlata pa tudi kritja stroškov izgube drugih osebnih predmetov in telefonskih klicev. Pri Delavski hranilnici zavarovanje zlorab prejmejo imetniki zlate kartice MasterCardove kartice. Tudi to krije škodo, nastalo zaradi dviga gotovine na bankomatih in v poslovalnicah ter pri plačilih na prodajnih mestih.

Banka UniCredit uporabnikom zlate Visa kartice omogoča dopustniško zavarovanje, ki ga lahko uporabita komitent in njegova družina. Zavarovanje med potovanji med drugim krije tudi škodo, ki nastane, če so zavarovanci okradeni v bližini bankomata. Pri banki Sparkasse in banki Hypo je zavarovanje kartic priključeno nekaterim paketom storitev.

Škoda zaradi skimminga po navadi ni vključena

Kaj pa prevare s skimmingom, ko tatovi prekopirajo podatke z magnetnega zapisa kartice na drugo kartico in jo nato uporabijo za plačilo ali dvig gotovine? Pogosto za prevaro uporabijo na bankomate nameščenih naprave. Da je kritje za primer skimminga vključeno v njihovo zavarovanje kartic, pritrjujejo pri banki Sparkasse. Pri Banki Celje, Abanki, banki Hypo in banki BKS pravijo, da zavarovanje tega pri njih ne krije. Prav tako ni vključeno pri PBS, DBS in pri Delavski hranilnici, a tam poudarjajo, da v praksi škodo zaradi tovrstnih zlorab krijejo sami. Potrošniki, ki zavarovanje sklenejo pri Zavarovalnici Triglav, lahko kritje skimminga vključijo, če to želijo.

Zanimalo nas je tudi, kako ostri so pogoji za izplačilo odškodnin. Pri banki SKB poudarjajo, da zavarovalnica škode nikakor ne krije, če je posledica namernega dejanja ali hude malomarnosti zavarovanca. Pogoj za izplačilo je tudi, da zavarovanec izgubo ali krajo kartice takoj prijavi policiji in tudi njim kot izdajateljem. Odškodninski zahtevek z vso potrebno dokumentacijo mora nato pri zavarovalnici vložiti v 45 dneh. Ti roki se pri ponudnikih razlikujejo.