Majhne banke pridobivajo, velike izgubljajo

Čedalje več poslovnih računov je v hranilnicah in bankah v večinski tuji lasti, vse manj pa v največjih domačih bankah.

Objavljeno
20. julij 2014 18.12
Suzana Kos
Suzana Kos
Ljubljana – Čeprav se je število poslovnih računov v največjih bankah, NLB, NKBM in Abanki, v zadnjih dveh letih zmanjšalo za več tisoč, se je okrepila konkurenca. Skupaj je ne glede na krizo v slovenskih bankah odprtih dobrih 15.000 poslovnih računov več kot konec leta 2012.

»Od junija do danes imamo odprtih še skoraj 250 računov pravnih oseb več, kot kažejo podatki Ajpesa, letos dosegamo na tem področju 32-odstotno rast. Število osebnih računov se je letos povečalo za kar 5452 oziroma za dobro petino. V letih krize, to je od konca leta 2007, se je število osebnih računov pri nas povečalo za 373 odstotkov, število poslovnih računov pa za kar 1514 odstotkov. Naj dodam, da so večino novih računov odprli samostojni podjetniki, zasebniki ter mala in srednja podjetja,« razlaga Andrej Pivčevič, vodja sektorja za poslovanje s pravnimi osebami v Delavski hranilnici.

Novi komitenti zaradi konkurenčnih cen

Ta finančna ustanova ne glede na krizo posluje uspešno in z dobičkom, komitente pa pridobivajo po njegovem mnenju predvsem zaradi konkurenčnih cen storitev. »Od leta 2005 imamo za fizične in pravne osebe najnižje cene plačilnih storitev na trgu, cen nismo povišali že osmo leto, poleg tega bremena davka na finančne storitve nismo prenesli na komitente,« pravi
Pivčevič
.

V Sberbank vzrok za povečan obsega odprtih računov podjetij pripisujejo večji konkurenčnosti, a tudi večji prepoznavnosti banke in prodajni aktivnosti. »Prav tako velja omeniti, da smo z vstopom ruske Sberbank razširili segment ciljnih strank. Tako smo se v primerjavi z letom prej, ko sta bila v ospredju segmenta malih in srednjih podjetij, dodatno osredotočili na segment velikih podjetij,« razlagajo v Sberbank.

NLB še vedno z največ računi, a tudi z največjim padcem

V Abanki padec števila poslovnih računov, ki jih imajo pri njih podjetja, pripisujejo krizi; poudarjajo še, da se preusmerjajo na mala in sredja podjetja.

Podobno pojasnjujejo v NLB, ki je še vedno največja banka pri nas in pri njej je tudi največ odprtih računov. A v banki priznavajo, da se jim ni zmanjšalo le število poslovnih računov, temveč tudi računov prebivalstva; za koliko, ne povedo. Teh podatkov nismo dobili niti od Ajpesa, saj jih javnosti ne smejo posredovati, ker so poslovna skrivnost bank. »Iz njih je mogoče določiti trend pridobivanja oziroma izgube komitentov, s čimer bi posameznim bankam lahko nastala škoda; odločitev o (ne)razkritju teh podatkov lahko sprejme le vsaka posamezna banka sama,« poudarjajo na Ajpesu.