Mali pivovarji s pol nižjo trošarino

Status malega proizvajalca piva bodo lahko dobili pivovarji, ki na leto proizvedejo največ 20.000 hektolitrov piva.

Objavljeno
05. april 2016 17.03
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
Ljubljana − Predlog novega zakona o trošarinah je usklajen, na finančnem ministrstvu so upoštevali tudi predlog za nižjo obdavčitev neodvisnih malih pivovarjev. Njegov cilj je sicer posodobitev ter prenova in uskladitev določb z evropskimi direktivami. Zvišanja trošarin ne bo, se pa zavezancem obeta nekaj administrativnih razbremenitev.

Zakon o trošarinah je bil uveljavljen 1. julija 1999, od tedaj pa večkrat noveliran, saj so se vanj prenašale evropske direktive. Zato je postal nepregleden in na finančnem ministrstvu so lani jeseni pripravili ter dali v javno obravnavo predlog novega zakona.

Ta je zdaj usklajen in pripravljen za obravnavo na eni od prihodnjih sej vlade, njegovi glavni cilji pa so poleg uskladitve z evropsko ureditvijo na tem področju še odprava administrativnih ovir ter odprava nejasnosti, ki so se pokazale pri njegovem izvajanju v praksi.

Razbremenitev zavezancev

Zavezanci bodo med drugim razbremenjeni s tem, ko jim obračunov ne bo več treba vlagati vsak mesec, ampak le še za tiste mesece, v katerih je nastala obveznost za obračun trošarine. Zahtevke za vračilo trošarine pa bo mogoče po novem vlagati tudi v elektronski obliki, in ne več le v papirni.

V luči administrativne poenostavitve se nadalje odpravlja poročanje o vnosu in uvozu za trošarinske izdelke, za katere ne nastane obveznost za obračun trošarine, odpravljajo se tudi obveznost pečatenja tovorkov, obveznost vlaganja obračunov za cigarete za zneske popisa do deset evrov, nadzor nad gibanjem in rabo energentov, ki se ne uporabljajo za pogon ali ogrevanje ...

Mali proizvajalci piva in žganja

Novi zakon bo razlikoval med malimi in industrijskimi proizvajalci piva. Prvi bodo plačevali 50 odstotkov nižjo trošarino od splošne, in sicer tudi v drugih državah EU s podobno ureditvijo, kar jim bo po prepričanjih finančnega ministrstva omogočilo prodor na tuje trge. Status malega proizvajalca piva bodo lahko dobili pivovarji, ki na leto proizvedejo največ 20.000 hektolitrov piva.

Tudi pri žganih pijačah se novost nanaša na tako imenovane male proizvajalce, in sicer mora Slovenija v izogib postopku kršitve evropske zakonodaje odpraviti možnost plačevanja pavšalnega letnega zneska trošarine, ki ne dosega 50 odstotkov nacionalne stopnje trošarine.

Status malega proizvajalca žganja bo po novem zakonu lahko pridobila oseba, ki na leto ne proizvede več kot 150 litrov žganja, obračun bo morala predložiti vsako leto najpozneje do konca maja za preteklo poslovno leto, plačala pa bo trošarino v višini 50 odstotkov zneska trošarine, predpisane za etilni alkohol.

Pri tem se z novim zakonom ukinja obveznost prijave opreme za kuhanje žganja in tudi obveznost pečatenja kotla kot dokazilo, da oprema za kuhanje žganja ni v obratovanju. Prav tako se ukinja obveznost prijave lastništva te opreme ter prijave v evidenco zavezancev.

Olajšave za nekatere žgane pijače

Novost pri žganih pijačah je tudi olajšava za pijače, ki se pridobijo iz žganja z mešanjem, staranjem, aromatiziranjem in podobnimi postopki, če te pijače proizvede mali proizvajalec iz lastno pridelanega žganja. V tem primeru trošarine ne bo treba plačati.

Pri vinu pa je novost, da status malega pridelovalca vina ni več vezan na (ne)opravljanje dejavnosti. Omejitev sta le velikost vinograda (do pet hektarov) in proizvedena količina vina (do 40.000 litrov).

Obremenje tudi elektronske cigarete

Z novim zakonom se določajo nove kategorije tobačnih izdelkov, in sicer bodo poleg cigaret, cigar, cigarilosov in tobaka s trošarinami obremenjeni tudi elektronske cigarete in tobak za segrevanje. Obdavčitev teh novih kategorij tobačnih izdelkov je primerljiva z obdavčitvijo drobno rezanega tobaka, piše v predlogu zakona.

Pri energentih je novost opustitev delitve na poslovni in neposlovni odjem električne energije, ki se je v praksi izkazala za neustrezno. Namesto tega se uvajajo štiri količinske stopnje porabe, veljavni znesek trošarine se ohranja.

Energetsko intenzivna podjetja bodo oproščena oziroma bodo prejela vrnjeno trošarino za energente, ki jih v okviru opravljanja dejavnosti porabijo za proizvodnjo toplote za proizvodnjo izdelkov, če je zanje plačan minimalni znesek obdavčitve. Ta olajšava sicer velja za državno pomoč, zato bodo morali upravičenci izpolnjevati pogoje iz evropske uredbe.

Pri trošarini za kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo se rok za vložitev letnih zahtevkov za vračilo trošarine podaljšuje z 31. marca na 30. junij, pri vračilu trošarine za komercialni prevoz pa je zaradi težav pri izvajanju ukinjen pogoj, da mora biti gorivo kupljeno za gotovino.

Trošarine se sicer obračunavajo od alkohola in alkoholnih pijač, tobačnih izdelkov ter energentov in električne energije. Vlada namerava novi zakon poslati v obravnavo v DZ po rednem postopku, veljati pa naj bi začel 1. julija 2017.