Med evropskimi državami precejšnje razlike v plačilni disciplini

Družbe se rokov plačil najbolj držijo na Danskem, najmanj na Portugalskem.

Objavljeno
01. julij 2013 14.59
J. S. S., Delo.si, STA
J. S. S., Delo.si, STA

Ljubljana - Med evropskimi državami so velike razlike v plačilni disciplini, kaže raziskava Dun & Bradstreet (D&B).

Najboljše stanje so beležili na Danskem, kjer je v roku obveznosti poravnavalo 83 odstotkov družb, najslabše pa na Portugalskem, kjer je bilo takšnih manj kot 18 odstotkov družb.

Slovenija je med državami, kjer je ta delež podjetij znašal med 40 in 53 odstotkov.

Analiza partnerske družbe bonitetne hiše D&B, družbe Cribis D&B iz Italije, v katero je bilo vključenih 21 držav, od tega 15 evropskih, je pokazala, da je v Evropi svoje obveznosti v dogovorjenem roku lani v povprečju poravnavalo 39 odstotkov družb, medtem ko je 3,3 odstotka družb v povprečju poravnavalo svoje obveznosti z več kot 90-dnevno zamudo.

V Sloveniji je v povprečju z več kot 30 dni zamude obveznosti poravnavalo 52,1 odstotka družb, medtem ko je za evropske države povprečje znašalo 51,3 odstotka družb, so danes sporočili iz Bonitetne hiše i iz Ljubljane, ki je opravila analizo za Slovenijo.

V Sloveniji, Turčiji, na Nizozemskem, Finskem, v Belgiji, Italiji, na Madžarskem in v Španiji je svoje obveznosti v roku poravnavalo v povprečju od 39,8 do 52,7 odstotka družb.

V Nemčiji, ki je lansko leto veljala za državo z najboljšo plačilno disciplino, je v primerjavi z družbami v ostalih državah lani v povprečju poravnavalo svoje obveznosti na valuto 78,8 odstotka družb. Boljšo plačilno disciplino imajo zgolj na Danskem, saj je 83,3 odstotka družb svoje obveznosti poravnavalo v roku. Sledi jima Turčija z 52,7 odstotka družb, ki so v lani poravnavale svoje obveznosti na valuto.