Pogajanja o slabi banki: sindikati se sprašujejo, ali so ta še smiselna

MF je razočarano nad stališči sindikata, ki zahteva dokapitalizacijo bank. Sindikat pravi, da stališč niso spreminjali.

Objavljeno
13. november 2012 11.39
Posodobljeno
13. november 2012 12.01
J. S. S., Je. G., Delo.si
J. S. S., Je. G., Delo.si
Ljubljana - Predstavniki ministrstva za finance in Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije (KNG) so včeraj nadaljevali pogovore glede možnosti umika pobude za sklic referenduma o t. i. slabi banki. »Na ministrstvu smo razočarani nad spremembami pogajalskega procesa, ki po našem mnenju ne prispevajo h konstruktivnemu dialogu pri oblikovanju skupnega dogovora,« so sporočili iz ministrstva.

Ena izmed sprememb, ki so jih predstavniki sindikata izpostavili na včerajšnjem sestanku je, da sindikat KNG ne zastopa več samo interesov svojega članstva, ampak tudi širše družbene interese, za kar sicer po mnenju ministrstva nimajo potrebne demokratične legitimacije, ter interese članov Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, katerih predstavnik je prav tako sodeloval pri pogovorih.

Druga sprememba pa je, da je sindikat - oz. predstavnik omenjenega sindikata Marko Golob, ki, kot so zapisali na ministrstvu, je javnosti znan kot bivši upravljavec državnega premoženja, DZ pa ga je zaradi neuspešnosti in nestrokovnega delovanja razrešil - popolnoma spremenil svoja pogajalska stališča, s čimer vsebina dogovora, o kateri so tekla dosedanja pogajanja, ni več enaka oziroma je diametralno nasprotna konceptu reševanja bank, ki ga predlaga vlada.

Sindikati so namreč včeraj zahtevali, da se k reševanju bančnega sistema pristopi najprej preko dokapitalizacij bank iz državnega proračuna. Šele v primeru, da ta pristop, ki vključuje porabo davkoplačevalskega denarja ne obrodi sadov, naj bi se uporabile alternative.

Ministrstvo za finance je sindikate opozorilo, da so take rešitve popolnoma drugačne od vladnega koncepta reševanja razmer v bančnem sistemu, ki ga je potrdila večina poslancev v državnem zboru in pozdravile tudi mednarodne institucije. »Dokapitaliziranje bank je bilo implementirano v preteklosti in ni prineslo želenih rezultatov, ter pomenijo dodatno trošenje državnega denarja. Prav tako je preko njih bistveno težje zagotoviti transparentnost učinkovite krepitve bank in ugotavljati odgovornost za pretekle slabe poslovne odločitve. Po mnenju ministrstva za finance je zato reševanje kreditnega krča preko dokapitalizacij najslabša možna rešitev, ki bi jo uporabili le v skrajni sili,« so poudarili na ministrstvu.

Ministrstvo za finance predlaga, da se pogovori kljub temu nadaljujejo. »Zadovoljni bi bili, če bi pogajanja lahko nadaljevali na točki kjer smo jih zaključili pred časom, saj takratne pogovore, ki so temeljili na uveljavljanju nadzora in transparentnosti v sistem reševanja bank, razumemo kot konstruktivne in produktivne,« še sporočajo.

Sindikat se sprašuje, ali so pogajanja še smislna

Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije (KNG) se je odzval na izjave MF in zapisal, da so te zavajajoče in netočne. Od svojih zahtev niso odstopili, prav tako tudi niso spremenili svojih stališč, ki jih kot pravijo, do včeraj s pogajalci sploh niso še obravnavali.

Glede interesov so zapisali, da že od začetka ne zastopajo samo lastnih, ampak tudi širše, saj tudi podpise za referendum niso prispevali zgolj njihovi člani. »Stvar okoli podpisov se je spolitizirala do te mere, da čutimo, da je na nas neprimerno večji pritisk in večja odgovornost za vsebino celotnega zakaona, kot je bila ob vložitvi pobude,« so že zapisali in dodali, da je v njihovem interesu, da nihče od državljanov in davkoplačevalcev ne prevzame na svoja pleča stroške slabega dela uprav in nadzornih svetov bank v preteklosti. 

Prav tako protestirajo, da MF poskuša strokovno diskreditirati novega člana njihove pogajalske skupine Marka Golobiča in menijo, da tudi sami niso komentirali strokovnosti članov nasprotne pogajalske strani. 

»Včeraj smo se dogovorili, da pogajanja nadaljujemo, glede na danšanjo sporočilo MF pa se sprašujemo, ali je sploh smiselno nadaljevati pogajanja z nekom, ki nas oceni za konstruktivne in produktivne le v primeru, če odsotpimo od svojih zahtev in se strinjamo z njimi, obenem pa dvomi v našo demokratično legitimnost,« so še zapisali v sporočilu za javnost.