Na seznamu davčnih dolžnikov je mogoče ostati tudi 13 mesecev

Od aprila do aprila: Durs in Curs pred enim letom prvič objavila imena. Insolvenčni postopek ustavi izvršbo.

Objavljeno
24. april 2014 19.47
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Ljubljana – Nihče ni praznoval prve obletnice: davčna in carinska uprava sta aprila lani objavili prvi seznam davčnih dolžnikov. Zanimanje javnosti za dolžnike je bilo sprva izjemno veliko, trinajsti seznam dolžnikov ne vznemirja (skoraj) nikogar več.

Na javnih seznamih dolžnikov, ki jih na svojih spletnih straneh objavljata davčna in carinska uprava, ni vsega davčnega dolga, saj sta po zakonu o davčnem postopku dolžni objavljati le dolžnike z dolgom za obvezne dajatve, ki presega 5000 evrov in je starejši od 90 dni.

»Od aprila 2013 do aprila 2014 je davčna uprava trinajstkrat objavila seznam neplačnikov. Med posameznimi objavami je 12.984 zavezancev s seznama poplačalo 58,735 milijona evrov dolga,« pravi Tjaša Naraločnik iz službe za stike z javnostjo pri generalnem davčnem uradu.

Davčna uprava je pristojna za večji del davčnega dolga. Na njenem aprilskem seznamu, za katerega je podatke zajela 25. marca, je bilo 17.230 zavezancev z 961,525 milijona evrov dolga. Na trinajstem seznamu carinske uprave je bilo 110 dolžnikov z 18,69 milijona evrov dolga za dajatve, za katere je pristojna ta služba.

Davčna uprava vseskozi objavlja tudi delež davčnega dolga pri dolžnikih v insolvenčnih postopkih. Na aprilskem seznamu je bilo pri 1217 zavezancih iz te skupine – kar je bilo 7 odstotkov vseh – 387 milijonov evrov ali 40 odstotkov dolga. Prvo leto se je delež insolventnih dolžnikov gibal med 10 in 12 odstotkov, njihov delež v dolgu pa med 38 do 44 odstotkov. Izterjava dolga pri teh dolžnikih ni več v rokah davčne uprave. Ta poroča o skupnem davčnem dolgu za obdobje desetih let, pogojno izterljivem in aktivnem: »Skupni davčni dolg zajema aktivni in pogojno izterljivi oziroma zunajbilančni dolg. Zoper dolžnike z aktivnim dolgom davčni organ praviloma izvaja vse postopke davčne izvršbe, ki jih predvideva zakon o davčnem postopku. Za zunajbilančni dolg pa je značilno, da je verjetnost poplačila zelo majhna. Odvisno je od konca sodnega postopka, stečajnega ali drugih.«

Skupni davčni dolg je konec leta 2013 znašal 1,473 milijarde evrov in je bil za 9 odstotkov nižji kot konec leta 2012, ko je dosegel 1,616 milijarde evrov. Aktivni dolg se je v enem letu znižal za 17 odstotkov, z 1,086 milijarde evrov na 902 milijona evrov, pogojni izterljivi pa zvišal s 530,6 milijona evrov na 571 milijonov evrov.

Na vprašanje, kako je mogoče, da so nekateri zavezanci na seznamu vseskozi, od prvega do trinajstega, v davčni upravi odgovarjajo: »Na najnovejšem seznamu neplačnikov so res tudi zavezanci, ki so bili objavljeni že na prvem. To zagotovo velja za vse zavezance, ki so v insolvenčnih postopkih in ti do zdaj še niso končani. Z začetkom insolvenčnega postopka se namreč ustavijo vsi postopki davčne izvršbe. Poplačila obveznosti se izvajajo v okviru insolvenčnega postopka in so odvisni od stečajne mase, uspešnosti prisilne poravnave in drugih okoliščin. Pri nekaterih zavezancih, ki se pojavljajo na vseh seznamih, se višina dolga zaradi postopkov davčne izvršbe zmanjšuje, zavezanci pa se bodo na seznamih pojavljali vse do poplačila dolga v celoti oziroma dokler bo v knjigovodskih evidencah.«

Davčna uprava je v letu 2013 predlagala 193 stečajev: »Načeloma so bili vsi ti dolžniki tudi na objavljenih seznamih.«