Nadpovprečna donosnost se ohranja

Trgi v razvoju: najbolj sta zrasla sektorja surovin in nepremičnin.

Objavljeno
25. avgust 2017 18.00
Gašper Dovč, Triglav Skladi
Gašper Dovč, Triglav Skladi

Tudi v tretjem četrtletju se nadaljuje trend nadpovprečne donosnosti trgov v razvoju. Vrednost kompozitnega delniškega indeksa držav v razvoju se je v lokalni valuti povečala za več kot šest odstotkov. Donosnost za evrskega vlagatelja je zaradi zvišanja vrednosti evra v primerjavi s košarico valut držav v razvoju nekoliko nižja, in sicer malo manj kot triodstotna.

Od sektorjev v regiji rastočih držav bi bilo treba izpostaviti surovine in nepremičnine, katerih vrednost se je v lokalni valuti povečala za skoraj deset odstotkov, ter na drugi strani zdravstveni sektor, ki ima edini negativno donosnost. Donosnost po posameznih regijah je še naprej različna, na kar delno vpliva tudi različno gibanje valut v primerjavi z evrom.

Najvišjo rast izkazuje brazilski delniški indeks (+11 odstotkov, merjeno v lokalni valuti). Rast lahko pripišemo ugodnim razmeram na trgu surovin in materialov, delno tudi pretekli preprodanosti trga in vsaj navidezni umiritvi političnih razmer v državi. Brazilski real je tudi ena od redkih valut, katerih vrednost se je v zadnjem četrtletju v primerjavi z evrom povečala.

Še naprej se nadaljuje tudi pozitiven trend na turškem delniškem trgu, ki je z uveljavitvijo predsedniškega sistema na letošnjem aprilskem referendumu dobil dodaten pospešek. Najdonosnejši naložbeni razred so sicer surovine in materiali, predvsem zaradi rasti železove rude. Njena vrednost se je v slabih dveh mesecih povečala za slabih dvajset odstotkov.

Napovedi za njeno prihodnjo gibanje sicer niso najboljše, saj večina analitikov ciljno ceno za prihodnjih nekaj mesecev določa precej pod trenutnimi ravnmi. Trenutna rast je tudi tokrat povezana s Kitajsko oziroma njeno jeklarsko industrijo, ki je ena ključnih porabnic rude. Podatki o rasti kitajskega gospodarstva za preteklo četrtletje so precej pozitivno presenetili vlagatelje, posledično se je zelo povečala proizvodnja jekla.