Nafta je po 45 dolarjev, za omejitev črpanja malo možnosti

Del članic Opeca je za nove pogovore o zmanjšanju izvoza, kar naj bi dvignilo cene, Rusije za načrt še niso ogreli.

Objavljeno
09. avgust 2016 17.56
RUSSIA-OPEC/FREEZE
Damjan Viršek
Damjan Viršek

Surova nafta se je v ponedeljek sicer pocenila, vendar se je obdržala nad 45 dolarji za sod in blizu najvišje cene v zadnjih dveh tednih. Trg je kratkoročno pod vplivom rahlega znižanja zalog nafte v ZDA in novim obetom, da bi se proizvajalke nafte utegnile dogovoriti za omejitev črpanja.

V ZDA, ki so največji trg za pogonska goriva, je v poletni »sezoni vožnje« običajno, da se zaloge naftnih derivatov znižajo. Zato analitiki opozarjajo, da upad zalog za milijon sodov na dan v primerjavi s tednom prej srednjeročno ne spremeni dejstva, da je ponudbe surove nafte na svetovnem trgu preveč, poraba pa raste počasneje kot lani. Glavni razlog za to pa je upočasnitev gospodarske rasti na Kitajskem.

Z nafto vrste severnomorski brent, ki je v ponedeljek dosegla 45,71 dolarja za sod, so v torek trgovali pri cenah okrog 45,50 dolarja.

Infografika: Delo


Ponedeljkov poskok cene, ki je bila najvišja v zadnjih 14 dneh, je sprožila informacija, da se bodo predstavniki glavnih izvoznic nafte konec septembra sestali v Alžirji. Ob robu konference Mednarodne agencije za energijo naj bi ponovno poskušali doseči dogovor o omejitvi količin nafte, ki jo načrpajo in pošljejo na svetovni trg.

Glede na to, da je podoben poskus uskladitve že propadel spomladi, ko v zmanjšanje izvoza nafte ni želel privoliti (predvsem) Iran, analitiki tudi sedanjemu poskusu ne pripisujejo velikih možnosti za uspeh.

Omejitev črpanja in višje cene bi si želela predvsem Venezuela, ki je v resni finančni krizi, Rusija pa je že nakazala, da za nove pogovore z Opecom (še) ne vidi možnosti.