Normiranci v dohodninsko lestvico in drugi davčni ukrepi

Ministrstvo za finance je pripravilo nekaj predlogov davčnih sprememb, prihodnji teden o njih s socialnimi partnerji

Objavljeno
22. junij 2017 19.10
Miha Jenko
Miha Jenko

Ljubljana – Ministrstvo za finance (MF) je pripravilo predlog ukrepov za prestrukturiranje davčnih bremen, s katerim bo prihodnji teden seznanilo socialne partnerje. Davčne spremembe bodo predvidoma jeseni v državnem zboru, veljati pa naj bi začele na začetku leta 2018.

Predlagani davčni ukrepi naj bi, tako pravi ministrica za finance Mateja Vraničar Erman, pripomogli k ugodnejšemu poslovnemu okolju in višji gospodarski rasti, so administrativno izvedljivi, čim bolj enostavni, omogočili naj bi pravično porazdelitev finančnih bremen, upoštevajo ekonomsko moč posameznega davčnega zavezanca in imajo nevtralni učinek na stabilne javne finance.

Dohodninske spremembe

S predlagano spremembo zakona o dohodnini bi upoštevano veljavno višino normiranih odhodkov znižali z 80 na 60 odstotkov, zavezance, ki imajo normirane odhodke, pa bi spet uvrstili na dohodninsko lestvico. S tem bi zavezancem omogočili, da se pri odmeri dohodnine upoštevajo tudi njihove osebne okoliščine in s tem povezane davčne olajšave.

Na MF računajo, da bi bilo 77 odstotkov teh zavezancev obremenjenih manj kot zdaj. S tem naj bi dosegli večjo učinkovitost in pravičnost davčnega sistema, ta zdaj od zavezancev z nizkim obsegom izvajanja dejavnosti zahteva tako plačilo davka, ki je, tako ministrica, »nesorazmerno z njihovo ekonomsko možnostjo plačila, pri tem pa spodbuja anomalije na trgu dela«.

Na mizi je tudi predlog za spremembo obdavčitve dohodkov iz delovnega razmerja s tujim elementom, gre pa za napotitve slovenskih delavcev, ki ostanejo v delovnem razmerju v Sloveniji, na delo v tujino ali pa za napotitve tujcev na delo v Slovenijo.

Na MF predlagajo, da bi dodatno zmanjšali davčno osnovo za največ 20 odstotkov plače zavezanca oziroma ne več kot 12.000 evrov na leto, cilja pa sta izboljšanje konkurenčnega položaja Slovenije ter povečanje mobilnosti zaposlenih in tudi raziskovalcev v visokem šolstvu in znanosti, ki bi se jim povečal neto razpoložljivi dohodek.

Več razpoložljivega dohodka zavezancem predvideva tudi sprememba pri dodatni splošni olajšavi, ki odpravlja sedanjo stopničavost dodatne splošne olajšave in uvaja linearno, pravičnejšo obravnavo zavezancev med dohodkovnima mejama 11.166 in 13.316 evrov skupnega letnega bruto dohodka.

Na MF predlagajo tudi podaljšanje sheme državne pomoči (poteče konec tega leta), ki jo ureja davek na ladijsko tonažo, kar bi olajšalo davčne obremenitve za edinega slovenskega ladjarja. Razmišljajo pa tudi o spremembah v trošarinski politiki, s spremembo razmerja med trošarino na bencinsko in do okolja manj prijazno dizelsko gorivo.

Plačevanje davkov brez provizij

MF predlaga tudi izboljšanje učinkovitosti pobiranja javnih dajatev in zmanjšanje administrativnih bremen. Po predlogu bi se skrajšal čas in znižali finančni stroški, ki jih imajo davčni zavezanci z izpolnjevanjem davčnih obveznosti in plačilom dajatev, saj bi bili po novem z uporabo spletnih plačil in sistema uprave za javna plačila (UJP) tudi razbremenjeni stroškov bančnih provizij.