O izvršbi od 1. novembra le prek spleta

 Finančna uprava bo podjetjem in podjetnikom odločbe o izvršbi kmalu izročala le prek eDavkov tako kot opomine.

Objavljeno
07. oktober 2016 19.51
jer*Kult316, kulinarika in turizem
K. F.
K. F.

Ljubljana – Finančna uprava širi elektronsko poslovanje s podjetji in podjetniki: pravnim osebam bo zato od 1. novembra tudi sklepe o izvršbi razpošiljala le prek spletnega predala eDavki. Po tej poti že dve leti dobivajo tudi njene opomine.

Seznam dokumentov, ki jih vročajo elektronsko, je vse daljši, ugotavljajo v finančni upravi – to pa je tudi njihov cilj, saj so izdatki za klasične poštne pošiljke pri velikem številu zavezancev visoki.

Tudi opomini le elektronski

Iz finančne uprave (Furs) so že leta 2014, ko so se pripravljali na elektronske opomine za pravne osebe, podjetja in podjetnike pozvali, naj si uredijo elektronske naslove. Tudi zdaj jih opozarjajo na to: »Gre za zelo pomembne dokumente, zato vse pravne osebe pozivamo, da uredijo vse potrebno za uspešno prejemanje elektronsko vročenih dokumentov, če te možnosti še nimajo.«

Za te opravke si lahko izberejo poblaščenca. Po zagotovilih finančne uprave so postopek pooblastila še poenostavili. Obrazec oddajo elektronsko prek eDavkov ali na papirju v pristojnem davčnem uradu. Sicer pa lahko tudi to opravijo prek svojih pooblaščencev, ki imajo pravico vlagati dokumente Vročanje PE: »V tem primeru se vsi dokumenti namesto zavezancu vročajo njegovemu pooblaščencu za vročanje.« Dokumente, namenjene zavezancem, ki so vključeni v sistem eVročanja, bodo njihovi pooblaščenci z digitalnim potrdilom prevzeli iz odlagališča v sistemu eDavki.

Tudi v tem sistemu navidezna vročitev

Zato v finančni upravi pred uvedbo elektronskih sklepov o izvršbi, zavezancem, ki davčno pošto prevzemajo prek pooblaščencev, svetujejo, naj preverijo, ali so ti primerno opremljeni: »Imeti morajo ustrezno programsko in strojno opremo za vstop v portal eDavki, drugače dokumenta ne bodo mogli prevzeti.« Kljub temu se bo po določenem času štelo, kot da je bil dokument zavezancu vročen. V finančni upravi govorijo o tako imenovani fikciji vročitve, ki velja tako za elektronska kot papirna obvestila: »Če namreč pooblaščenec ali zavezanec dokumenta ne prevzame v 15 dneh, velja vročitev za opravljeno na dan, ko ta rok preteče.

Ob polletju, 30. junija 2016, je skupni davčni dolg znašal 1,4 milijarde evrov: 831 milijonov ali 61,8 odstotka pri pravnih osebah ter 514.480 ali 38,2 odstotka pri posameznikih in zasebnikih. Finančna uprava je v šestih mesecih davčnim dolžnikom razposlala 206.249 opominov in 95.707 sklepov o izvršbi. Z vsemi prijemi, ki so ji na voljo, je v prvem polletju izterjala 237,4 milijona evrov davčnih dajatev – poskušala pa jih je dobiti 617 milijonov.