Občine v ustavno presojo novega davka?

V Narodnem domu v Celju se je razvila vroča razprava o davku na nepremičnine, ki mu občine nasprotujejo.

Objavljeno
23. oktober 2013 16.10
Narodni dom kioski
K. F., gospodarstvo
K. F., gospodarstvo

Ljubljana –V Narodnem domu v Celju se je nekaj po 11. uri dopoldne začelo srečanje občin, na katero je Skupnost občin Slovenije povabila tudi vlado, ki občajno zaseda ob četrtkih. »Predstavnikov vlade ni, ker ima danes sejo,« pa  je moral udelžencem srečanja povedati predsednik skupnosti občin Ivan Žagar. Prišli pa so predstavniki nekaterih ministrstev, tudi z ministrstva za finance. Prenos si je bilo mogoče ogledati v živo prek spleta.

15.39

Po »vseslovenskem posvetu občin«, ki ga je sklicala v Narodnem domu v Celju, je Skupnost občin Slovenije objavila sporočilo za javnost. Z njimi povzema stališča iz razprave.

V povezavi z davkom na nepremičnine so predstavniki občin v Celju sklenili: »Občine še vedno vztrajajo, da se ohrani nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča v sedanji obliki, vlada pa naj uveljavi krizni davek, če ocenjuje, da je za to potreba.  Občine še naprej ugotavljajo, da je predlagana uvedba davka na nepremičnine za občine neustrezna tako s finančnega, sistemskega kot vidika urejanja zemljiške politike v občinah.«

Zahtevali bodo ustavno presojo, če ...

Hkrati občine upoštevajo možnost, da vlada njihovega predloga ne bo sprejela, in ji sporočajo tudi: »Vztrajamo, da uvedba davka na nepremičnine temelji na naslednji izhodiščih: dolgoročni ohranitvi davka na nepremičnine kot lokalnega davka; ohranitvi avtonomije občin pri vodenju prostorske politike; časovni omejitvi delitve pobranih davčnih virov v razmerju pol pol med občinami in državo na tri leta , pozneje pa delitev, ki bo ustrezala definiciji davka kot lokalnega davka; izvzetju ali ničelni stopnji obdavčitve občinske javne infrastrukture oziroma vsega občinskega premoženje; delitvi rizika višine pobranih davkov med državo in občinami v prehodnem obdobju.«

Predstavniki občin so na posvetu sklenili, da bodo zahtevali ustavno presojo zakona, če vlada ne bo upoštevala izhodišč, ki jih predlagajo: »Predlog zakona je ustavno sporen, ker ukinja lastne vire občin. Sporen je tudi s stališča zakonitosti, ker je pripravljen brez sodelovanja občin in ker bistveno prizadene eno temeljnih funkcij občin, razvojno funkcijo.«

14.17

»Občine bodo na dan sprejemanja zakona pripravile demonstracije proti zakonu in tako pokazale, da mu nasprotujejo,« so pravkar sklenili na srečanju občin v Celju. Srečanje se je pravkar izteklo.

Na srečanju občin v Celju se je razvila izjemno bruna razpravo o davku na nepremičnine.
Zahtevali bomo ustavno presojo zakona o davku na nepremičnine, če vlada ne bo upoštevala predlogov občin, so zahtevali udeleženci srečanja občin v Celju, ki ga je sklicala Skupnost občin Slovenije. Prenos je bilo mogoče  spremljati neposredno prek spleta.

Vlada naj novi davek uvede za proračun

Občine ugotavljajo, da bi jim bo po uvedbi davka na nepremičnine ostalo manj denarja, kot jim ga zagotavlja nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, saj bi morale tudi same plačevati davek za premoženje občin, na primer za šole in vrtce, za katero ga zdaj ne plačujejo. Skupnost občin Slovenije je vladi že predlagala, naj novi davek uvede le za državni proračun, na ravni občin pa naj ohrani nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča.
Občine predlagajo vladi, naj obdrži nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, vlada pa naj, »če ne more drugače, uvede krizni davek«.

Na srečanju občin je bilo mogoče slišati odločne zahteve, da bi mora država iz obdavčitve z novim davkom izločiti vse premoženje občin, ki ne prinaša dobička, ne le vrtcev in občin, ampak tudi vso javno infrastrukturo.

Župani izrazito turističnih občin so opozarjali, da pri novem davku ne gre le za občinske proračune, ampak tudi za hudo breme, ki ga bo naložil občanom, saj je posplošena tržna vrednost nepremičnin na priljubljenih turističnih območjih višja kot drugje.