Območje evra v drugem četrtletju z 0,3-odstotno rastjo

V EU pa je rast v istem obdobju dosegla 0,4 odstotka

Objavljeno
14. avgust 2015 13.33
reu/CURRENCIES/THAILAND
M. F. K., gospodarstvo, STA
M. F. K., gospodarstvo, STA

Luxembourg − Območje evra je v drugem četrtletju letos v primerjavi s predhodnim po sezonsko prilagojenih podatkih beležilo 0,3-odstotno gospodarsko rast, v EU pa je rast v istem obdobju dosegla 0,4 odstotka. Na letni ravni je bila rast v območju evra 1,2-odstotna, v Uniji pa 1,6-odstotna, kažejo danes objavljeni podatki evropskega statističnega urada.

Gospodarska rast se je v območju evra na četrtletni ravni upočasnila. V prvem četrtletju sta namreč tako območje evra kot EU na četrtletni ravni imela 0,4-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP), je sporočil Eurostat. BDP je med januarjem in marcem v primerjavi z istim obdobjem lani sicer v omenjenih območjih narasel za en oziroma 1,5 odstotka.

Analitiki so napovedovali, da bo rast v 19 državah območja evra med aprilom in junijem na četrtletni ravni dosegla 0,4 odstotka. Zadnji ekonomski kazalniki, predvsem stopnja brezposelnosti in inflacije, pa kažejo, da stimulativni ukrepi Evropske centralne banke niso opazneje spodbudili gospodarstva. Na slabšo kondicijo gospodarstva vplivata predvsem ohlajanje kitajskega gospodarska in grška dolžniška kriza.

Slabše od pričakovanj so se v drugem četrtletju odrezala predvsem tri največja gospodarstva območja evra. Nemčija je na četrtletni ravni imela 0,4-odstotno rast, v primerjavi z istim obdobjem lani je bila rast 1,6-odstotna. Francosko gospodarstvo je na četrtletni ravni stagniralo, na letni ravni je bila rast enoodstotna. Italijanska gospodarska rast pa se je na četrtletni ravni upočasnila z 0,3 na 0,2 odstotka.

Med državami, za katere je Eurostat imel podatke, je na četrtletni ravni najvišjo rast imela Latvija (+1,2 odstotka), padec pa je doživela Finska (−0,4 odstotka). Na letni ravni je bila s 4,4-odstotno rastjo najuspešnejša Češka, najslabše pa je z enoodstotnim krčenjem gospodarstva šlo tudi v tej primerjavi Finski.

Podatki o gibanju slovenskega BDP v drugem četrtletju še niso znani, slovenski statistični urad jih bo objavil konec meseca.

Eurostat je navedel še primerjavo gibanja BDP z ZDA. Gospodarsko najmočnejša država na svetu je po podatkih evropskih statistikov v drugem četrtletju v primerjavi s predhodnim imela 0,6-odstotno rast, potem ko je bila ta v prvem četrtletju 0,2-odstotna. Na letni ravni se je BDP v drugem trimesečju okrepil za 2,3 odstotka, v prvem pa za 2,9 odstotka.