Odbor DZ potrdil predlog zakona o davku od srečk

Odbor je zavrnil predlog koalicijske DL, da bi izvzeli športne stave, zato DL zakona ne podpira.

Objavljeno
08. julij 2013 14.54
tlo/loto
Ni. Č., Delo.si, K. F., gospodarstvo
Ni. Č., Delo.si, K. F., gospodarstvo

Ljubljana - Odbor DZ za finance in monetarno politiko je danes podprl predlog zakona o davku od srečk.

Predlog je dobil podporo kljub opozorilom, da bodo prihodki upadli in da bo to vplivalo na financiranje invalidskih, humanitarnih in športnih organizacij. Odbor je zavrnil predlog koalicijske DL, da bi izvzeli športne stave, zato DL zakona ne podpira, poroča STA.

V PS po besedah Aleksandre Osterman ne morejo pristati, da zaradi polnjenja državnega proračuna »stradajo« fundacije, društva, humanitarne organizacije, zato so želeli, da se učinek uvedbe davka skrbno preveri. Navedla je teoretske izračune, da dvig cene za deset odstotkov pomeni sedemodstotni upad količin, in ocenila, da je v času krize in recesije povpraševanje po igrah na srečo večje. Te ocene in dejstvo, da bodo obdavčitve oproščene srečke, ki jih občasno z namenom financiranja lastnih dejavnosti izdajajo društva ali neprofitne humanitarne organizacije, so poslance PS prepričali, da bodo predlog podprli.

V SLS bi zakon po besedah Franca Pukšiča podprli, da če bi bil sprejet amandma DL o izvzetju športnih stav. Bojijo se, da bo zakon povzročil škodo Loteriji Slovenija in Športni loteriji, ter se sprašujejo, kako bo na davčne prihodke vplivalo igranje pri tujih stavnicah in prek spleta ter kakšen bo nadzor pri spletnem igranju.

Desetodstotni davek

Vlada predlaga dodatni desetodstotni davek od srečke. Davčna osnova za obračun dajatve bo prodajna cena srečke.

Ministrstvo za finance si od srečke še letos obeta sedem milijonov evrov letos, prihodnje leto 10,1 milijona evrov. Pričakovanja temeljijo na podatkih za leto 2011, ko sta Loterija Slovenije in Športna loterija poročali o 192 milijonih evrov prometa.

Zakon o davku od srečk meri le na obe slovenski prirediteljici klasičnih iger na srečo s trajnim dovoljenjem. To sta starejša in večja Loterija Slovenije, med igralci najbrž najbolj znana po igri loto, in Športna loterija, ki se je osredotočila na športne stave.

Čeprav naslov predloga zakona govori le o srečkah, namerava vlada z njim v resnici zajeti desetino zaslužka iz vseh iger na srečo, ki jih prirejata, pišemo v današnjem Delu.

Tekmici za tržne deleže, Loterija Slovenije in Športna loterija, sta združili moči proti zakonu in mu nasprotujeta, »ker predvideni davek zanje predstavlja preveliko breme za nadaljnje poslovanje«. Več o tem v današnjem Delu.