Plačilne navade v Evropi niso idealne

Po podatkih bonitetne družbe Dun & Bradstreet so med evropskimi državami velike razlike v plačilni disciplini.

Objavljeno
29. maj 2014 11.42
K. F., gospodarstvo
K. F., gospodarstvo

Ljubljana − Italijanska bonitetna družba Dun & Bradstreet CRIBIS D&B iz Italije je pripravila analizo plačil v 21 držav za obdobje od leta 2008 do 2013. V analizo je vključenih 15 evropskih držav, tudi Slovenija.

»V analizo so bili vključeni zgolj plačani računi za več kot 27 milijonov družb z več kot petimi milijardami plačil. Analiza plačil 2013 je tudi letos pokazala velike razlike v plačilni disciplini med vključenimi evropskimi državami,« ugotavljajo v slovenski družbi Bonitetna hiša I, ki je prispevala podatke za Slovenijo.

Najboljši plačniki v Nemčiji

»V Evropi je svoje obveznosti v dogovorjenem roku leta 2013 v povprečju poravnavalo 38 odstotkov družb, kar pomeni odstotek manj družb v primerjavi s predhodnim letom, medtem ko je 3,9 odstotka družb v Evropi v istem letu v povprečju poravnavalo svoje obveznosti z več kot 90-dnevno zamudo,« ugotavljajo analitiki. Po njihovih podatkih so na vrhu držav z najboljšo plačilno disciplino še vedno Danska, Nemčija in Turčija. Najslabša plačilna disciplina je po merilih bonitetne družbe na Portugalskem.

V obdobju od leta 2008 do 2013 se je delež družb, ki redno plačujejo svoje obveznosti, najbolj povečal v Nemčiji, s 54,4 odstotka na 75,3 odstotka.

V Sloveniji je leta 2013 4,7 odstotka družb poravnavalo svoje obveznosti s povprečno zamudo od 30 do 60 dni. Z omenjeno zamudo je v Evropi v povprečju poravnalo svoje obveznosti leta 2013 4,2 odstotka družb, kaže statistika, ki jo je na podlagi plačanih računov družb zbrala italijanska bonitetna družba.

Slovenska uradna evidenca po sodnih odločbah

V Sloveniji statistiko o zamudah pri plačilih družb in samostojnih podjetnikov zbira agencija za javnopravne evidence in storitve Ajpes, a evidenca te javne ustanove vsebuje le dospele neporavnane obveznosti iz sodnih sklepov o izvršbi, iz naslova davčnega dolga in stroškov davčne izvršbe ter iz naslova zakonite preživnine in nekaterih drugih uradnih postopkov. Od decembra 2012 vključuje tudi dospele neporavnane obveznosti iz naslova izvršnice do uvedbe insolvenčnih postopkov.

V Ajpesovi statistiki ni neporavnanih obveznosti iz naslova neplačanih računov med upniki in dolžniki, ki bi kazali mesedbojno zadolženost gospodarskih družb in samostojnih podjetnikov. Po podatkih o zamudah, ki so vključeni v Ajpesovo evidenco, je imelo aprila 6247 pravnih oseb na dan skupaj povprečno 732,76 milijona evrov neporavnanih dospelih obveznosti, 8312 samostojnih podjetnikov pa povprečno 130,29 milijona evrov na dan.