Premije življenjskih zavarovanj »tiho« padajo

Domače zavarovalnice so v prvih dveh mesecih letos zbrale 4 milijone evrov manj kot lani, tuje poslujejo pozitivno.

Objavljeno
05. april 2014 12.02
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo

Ljubljana - Toda že lani, ko so »življenjske« zavarovalnice skupaj s pokojninskimi zbrale 552 milijonov evrov premije, je bila njihova letna rast le še 92,6-odstotna.

V Zavarovalnici Triglav (ZT) sicer ne pojasnjujejo stanja - ne v prvih dveh mesecih letos, ne v zadnjih dveh lani, ker so v t. i. tihem obdobju. (Pomeni: rezultate bodo objavili prihodnji teden). A že njihovo poslovanje v prvih desetih mesecih lani potrjuje trend (Triglav namreč zbere skoraj tretjino življenjskih zavarovanj pri nas). V prvih desetih mesecih lani so zbrali 134,5 milijona evrov premij življenjskega zavarovanja, kar je sedem odstotkov manj kot v enakem obdobju leta 2012. Po drugi strani so v tem istem obdobju izplačali 130 milijonov evrov škod, kar je za osem odstotkov več kot v istem obdobju leta 2012.

Gospodarske razmere tiščijo prmeije navdzol

Upadanje življenjskih premij še vedno pripisujejo trenutnim gospodarskim razmeram in tudi veliki brezposelnosti, znižani kupni moči, negotovim zaposlitvam. Vse to, menijo na Triglavu, narekuje previdnost pri sklepanju življenjskih zavarovanj. »Kljub temu je Zavarovalnici Triglav uspelo zadržati prodajo življenjskih zavarovanj blizu ravni iz preteklih let, sprememba je le v strukturi novo sklenjenih zavarovanj,« pravijo.

Podobno ugotavljajo pri Zavarovalnici Maribor, namreč, da je znesek zbranih kosmatih premij življenjskih zavarovanj posledica krize, ki se kaže na kupni moči. Hkrati pa odgovarjajo, da so zaradi nenehnega razvoja teh zavarovanj, njihovega prilagajanja potrebam zavarovancev zadržali tržni delež oziroma so ga celo povečali.

Zlasti tuje zavarovalnice z rastjo

Pri Adriatic Slovenici pravijo, da so pri prodaji življenjskih zavarovanj v letošnjih mesecih - zlasti pri novih naložbenih zavarovanjih in tako imenovnaih riziko zavarovanjih - uspešni, in to celo tako, da so njihova pričakovanja presežena. Tudi zato, ker so to dolgoročna zavarovanja, za katera se ljudje v kriznih časih praviloma manj odločajo. A vendar, tako AS: »Skupni podatki zbranih premij v Adriatic Slovenici so posledica nižjega števila sklenjenih naložbenih zavarovanj in ostalih zavarovanj z varčevalno komponento ter povečanega števila odkupov teh zavarovanj v preteklem obdobju, letos pa se število odkupov tovrstnih življenjskih zavarovanj zmanjšuje.« Seveda so življenjska zavarovanja pri Adriatic Slovenici v drugačnem položaju, potem ko se je tej zavarovalnici lani priključila še zavarovalnica KD Življenje, ki je bila specializirana življenjska zavarovalnica.


Pri zavarovalnici Triglav ocenjujejo, da so imeli v prvih devetih mesecih lani pri življenjskih zavarovanjih 33,3-odstotni delež, Zavarovalnica Maribor ugotavlja, da je lani zasedala 16,4-odstotni delež (brez pokojninskih zavarovanj), Adriatic Slovenica pa 10,5-odstotnega.

Podatki o obračunanih premijah za zadnje četrtletje lani kažejo, da ima sicer visok, skoraj 15-odstotni delež Modra zavarovalnica, ki pa je zgolj pokojninska, a hkrati je iz iste preglednice razvidno, da je imela najnižjo letno rast (le 73,65-odstotno) v zadnjem četrtletju lani glede na enako obdobje leta 2012 prav Modra zavarovalnica.

Več kot stoodstotno rast so imele v zadnjem četrtletju lani poleg Adriatic Slovenice (v povezavi s prenosom KD Življenja) le še NLB Vita (119,5-odstotno rast) in nobena druga domača zavarovalnica, ampak predvsem tuje, pri nas delujoče zavarovalnice: Ergo življenjska zavarovalnica (168),Generali (102,9) in Wiener Städtische (101,6). Generali: »V vseh četrtletjih lani se lahko pohvalimo z rastjo premij življenjskega zavarovanja kljub temu, da je na slovenskem trgu rast negativna.«