Sanacijo bodo občutili tudi lastniki bank

Kad naj bi se poslovil od 48 milijonov evrov. Deleže bodo izgubili delničarji Probanke in Factor banke.

Objavljeno
13. december 2013 19.13
vidic/Factor banka
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana – Breme milijardne sanacije bank naj bi poleg davkoplačevalcev nosili tudi nedržavni in posredni državni lastniki bank ter podrejeni upniki. Nekateri lastniki bank in vlagatelji se zato že pripravljajo na nove slabitve svojih naložb, čeprav so ponekod zato že v preteklosti imeli izgube.

Takšno porazdelitev sanacijskih bremen zahteva evropska komisija v zameno za odobritev finančne pomoči bančnemu sektorju. Na Banki Slovenije včeraj nismo dobili pojasnil, kolikšen del bo pri tem padel na delničarje bank – zlasti NLB, NKBM in Abanke, parlament pa je pred kratkim že sprejel zakonske podlage, ki odpira možnosti za odpis podrejenih bančnih obveznic v škodo njihovih lastnikov.

Na udaru tudi Kad in Sod

Med bančnimi delničarji, ki bi lahko izgubili največ, sta tudi državna Kapitalska družba (Kad) in Slovenska odškodninska družba (Sod), ki sta samo v preteklih treh letih v državni NLB in NKBM vložili prek sto milijonov evrov. »Glede na objavljene rezultate stresnih testov bank, bo Kad moral v celoti oslabiti naložbe v NLB in NKBM,« so nam odgovorili na Kadu. Njegov 6,2-odstotni delež v NLB je bil konec lanskega leta ocenjen na 46 milijonov, 0,6-odstotni delež v mariborski banki pa na približno dva milijona, tako da bo slabitev skupaj z letošnjo milijonsko dokapitalizacijo znašala približo 48 milijonov evrov. Kad ima poleg tega v lasti še za 4,4, milijona evrov podrejenih obveznic.

Sod ima svoj 5,6-odstotni delež v NLB ocenjen na 41,75 milijona evrov, kolikša pa je vrednost njegovega deleža v Abanki in NKBM pa nis razkrili. Zapisali so le, da je neprimerljivo nižji. »Družba bo proučila rezultate stresnih testov in se bo, med drugim, tudi na tej podlagi odločila glede potrebnega zneska slabitev delnic posamezne banke,« pojasnjujejo na Sodu. V lasti imajo ob tem še za 800 tisoč evrov podrejenih bančnih obveznic.

Enako usodo kot Kad in Sod bodo delili tudi drugi nedržavni delničarji, ki pa imajo majhne deleže, saj država že 77,5 odstotna lastnica NLB. V NKBM je država kar 91,2-odstotna lastnica. Tudi tukaj utegnejo delničarji ostati praznih rok, med njimi tudi Pošta Slovenije, Gen in Eles, ki so morali leta 2011 na zahtevo AUKN mariborsko banko dokapitalizirati z 47 milijoni evrov, zdaj pa je ta delež vreden le še drobiž.

V Abanki bosta največjo ceno sanacije plačala največja lastnika banke – Zavarovalnica Triglav in kranjska Sava. V Savi odgovarjajo, da v tem trenutku še niso znane vse predpostavke, da bi lahko celovito ocenili vpliv sanacije bank na poslovni rezultat Save. Iz letošnjega polletnega poslovnega poročila pa je mogoče ugotoviti, da Sava svoj 23,8-odstotni deležv Abanki ocenjuje na 9,5 milijona evrov. Podrejenih bančnih obveznic nimajo.

Triglav brez večjih prask

Iz Zavarovalnice Triglav, ki je 26,6-odstotna lastnica Abanke in 1,25-odstotna lastnica NLB, so sporočili, da nam podatkov o vrednotenju navedenih naložb ne morejo posredovati. Sporočili pa so nam, da ima Triglav v lasti za 7,5 milijona evrov podrejenih bančnih obveznic, kar predstavlja le 0,3-odstotka sredstev družbe. »Delež slovenskih podrejenih in hibridnih obveznic ter delnic v portfelju Skupine Triglav je relativno majhen. Glede na to ocenjujemo, da predvidena sanacija bank ne bo bistveno vplivala na poslovanje Skupine Triglav,« menijo v Triglavu.

K reševanju bank naj bi prispevali tudi lastniki podrejenih obveznic, saj naj bi te obveznice odpisali. Iz podatkov Banke Slovenije je mogoče ugotoviti, da imajo samo NLB, NKBM in Abanka za 441 milijonov evrov podrejenih instrumentov za odpis. Določilo zakona o bančništvu, ki bo tak odpis omogočal, je sicer na pobudo 250 imetnikov teh obveznic v ustavni presoji. Vlada pa je včeraj sklenila, da ni razloga za zadržanje izpodbijanih določb, saj bi to zaradi evropskih pravil preprečilo predvideno sanacijo bank.

Nasedel je tudi ACH

Svoje deleže bodo izgubili tudi delničarji Probanke in Factor banke, ki se bosta glede na načrt prestrukturiranja zaprli do konca 2016. Bilančni izkazi iz konca prejšnjega leta kažejo, da bo zaradi nadzorovane likvidacije bank – poleg države, ki bo banki dokapitalizirala s 445 milijoni evrov – največ izgubil ACH. Ta je namreč svoj 40,75-odstotni delež v Factor banki na zadnji dan lanskega leta vrednotil na dobrih 22 milijonov evrov. Z dobrimi devetimi odstotki kapitala sledita še CG Invest v stečaju (nekdanja Aktiva Darka Horvata) in Nova KBM.

Največji lastniki Probanke, med katerimi najdemo pomembna podjetja, so svojo naložbo v to banko že lani občutno slabili. Perutnina Ptuj je svoj 12-odstotni delež oslabila za 9,1 milijona evrov. Trimo je naložbo v Probanko oslabil za 4,4 milijona evrov, tako da je ob koncu lanskega leta svoj sedemodstotni delež vrednotil na 2,2 milijona evrov. Pivovarna Laško je skoraj šestodstotni delež leta 2012 oslabila za 1,3 milijona evrov, lani pa ga je ocenila na 767 tisoč evrov. Največji lastnik Probanke je sicer s 17 odstotki Medaljon v stečaju. Zato je likvidacija Probanke tudi slaba novica za upnike Medaljona, ki si iz prodaje naložbe ne morejo obetati večjega poplačila.