SDH bo moral pojasniti občuten dvig plač

Vlada bo od predsednika nadzornega sveta SDH terjala pojasnilo za okoli 40-odstotni dvig osnovne bruto plače.

Objavljeno
04. januar 2018 11.34
Posodobljeno
04. januar 2018 11.34
lvi-SDH
Maja Grgič, Ba. P.
Maja Grgič, Ba. P.
Ljubljana − Vlada je danes sklenila, da bo od predsednika nadzornega sveta SDH Damjana Beliča terjala pojasnilo glede povišanja plač predsednici in članici uprave SDH, je po twitterju sporočila vlada. Nadzorni svet SDH jima je namreč tik pred koncem leta občutno dvignil osnovno bruto plačo.

Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) je namreč tik pred božičnimi prazniki na korespondenčni seji predsednici uprave Lidii Glavina in članici Nadi Drobne Popovič plači z novim letom zvišal na 15.496 evrov bruto oziroma 13.946 evrov bruto, torej za kar 40 odstotkov.

Nadzorniki so odločitev utemeljili z boljšim poslovanjem državnih družb v letu 2016 in letos, za kar je po njihovi razlagi s svojim delom in postavljanjem ciljev zaslužna tudi uprava holdinga. Plače so sicer tudi po tej spremembi v okviru Lahovnikovega zakona, ki plače v državnih družbah omejuje na največ petkratnik povprečne plače podjetja.

Visoke plače tudi v DUTB in SID banki

Poročali smo že, da naj bi po neuradnih informacijah pobude za višjo plačo iz vodstva prihajale že nekaj časa, nadzorniki pa so se pri tem zgledovali po državni Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB). Njen glavni šef Imre Balogh v skladu s politiko plač, ki jo je potrdila ta vlada, prav tako mesečno prejme 15.500 evrov bruto. A Balogh ni edini. Približno enako vsoto mesečno dobi tudi predsednik uprave SID banke Sibil Svilan. Šef te edine državne razvojne banke ima torej 4000 evrov višjo plačo kot, denimo, Blaž Brodnjak, prvi mož NLB, ki deluje na konkurenčnem trgu.

V političnih krogih je sicer neuradno že slišati opozorila, da sta si prvi dami SDH s tem zagotovili tudi višjo odpravnino ob morebitni zamenjavi, ki bi ju lahko doletela po letošnjih parlamentarnih volitvah. Po pogodbi jim pripada šest plač - torej 93.000 oziroma 83.600 evrov. Predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič je za Delo konec decembra povedala, da je trenutek za tolikšno zvišanje plač vodilnih napačen, čeprav bi bil upravičen. Pri tem je spomnila na napovedani stavkovni val javnih uslužbencev, ki imajo bistveno nižje plače kot vodstvo SDH. »Res je, da so rezultati dobri, sporočilo, ki ga pošiljajo, pa je nepremišljeno,« je dejala in dodala, da ekonomsko-socialni strokovni odbor SDH, katerega članica je Jerkičeva, o tem ni bil obveščen.

Na ministrstvu za finance pa glede povišanja niso imeli pripomb, saj da je po zakonu o SDH za ocenjevanje dela in s tem tudi nagrajevanje uprave v skladu z njenimi uspehi pristojen nadzorni svet.