Sile, ki krojijo cene nafte

Domači trg: Nafta je postala finančni instrument, ne več le surovina, zavarovana s fizičnimi zalogami.

Objavljeno
30. junij 2017 14.27
Tilen Šarlah
Tilen Šarlah

Naftni trg počasi prihaja v ravnovesje, kot s ga je zamislil Opec, čeprav veliko počasneje, kot se je najprej pričakovalo. Še vedno pa je na trgu prisotna velika volatilnost, kar je predvsem posledica premikov pozicij hedge skladov. Nova doba naftnega trga ni samo štetje aktivnih vrtin, raziskovanje novih področij, tehnološke revolucije vrtanja ali samo merjenje zalog nafte v skladiščih. Vsi ti elementi seveda vplivajo na ceno nafte, a kratkoročno so v ozadju sile, ki zgolj s finančnimi pozicijami krojijo gibanje cene soda nafte.

V zadnjih letih lahko spremljamo gibanje cen nafte, ki več kvartalov zapored ne upravičuje fundamentalne slike, predvsem zato, ker je nafta preprosto postala finančni inštrument, in ne surovina, zavarovana s fizičnimi zalogami. Pred letom 2000 so bili glavni igralci še naftne družbe, družbe s fizičnim kritjem ali posamezniki z izrednim poznavanjem fundamentalne slike, povpraševanja in ponudbe ter celotne logistične poti nafte.

Trgovanje se spreminja

S padcem famozne družbe Enron in umikom nekaterih večjih naftnih trgovcev je na trgu nastala velika likvidnostna luknja, ki so jo zapolnile finančne družbe. Najprej so se trgu pridružile banke, ki so se šele spoznavale s surovinskim trgom, sledili pa so surovinski hedge skladi, ki so dokončno spremenili trgovanje z nafto. V evoluciji trgovanja so se večkrat premešale karte na trgu, osnove pa so ostale enake do danes.

Finančni igralci prek svojih algoritmov večkrat samo površinsko »preberejo« naslove glavnih časopisov in se manj pogosto odločajo za kratkoročne posle na podlagi dejanske fizične pozicije. To seveda povzroča volatilnost na trgu, ki jo izkoriščajo za ustvarjanje dobičkov. Posebej se to pozna ob objavah zalog nafte v Ameriki, ki jih objavlja agencija EIA ali število aktivnih raziskovalnih vrtin, ki jih objavlja agencija Baker Hughes. Informacije se uporabljajo za postavljanje finančnih pozicij, zato je pomembno spremljati tudi to, kako se veliki igralci vedejo na trgu.

Cene nafte so se v preteklem tednu odbile z desetmesečnega dna. Večina tega skoka je iz pokrivanja kratkih pozicij, ki so jih imeli hedge skladi. Ti so imeli junija odprtih pozicij za kar 162 milijonov sodov, kar je največ v zadnjem letu. Glede na te pozicije so pričakovanja velikih igralcev še vedno pesimistična in bi cena nafte celo lahko prebila navzdol mejo 40 dolarjev za sod. Seveda pa lahko velika kratka pozicija ob spremembi sentimenta ustvari nasprotni učinek, kar bi pomenilo tudi hiter kratkoročni premik cene nafte navzgor proti 50 dolarjem, kjer je tudi konsenz pričakovanj analitskih hiš za letos.

Mnenje, izraženo v tem članku je mnenja avtorja in ne odražajo mnenje podjetja ali katerega koli posameznika, v katerem je avtor zaposlen.