Slovenija izdala za 3,5 milijarde dolarjev obveznic

Povpraševanje po obveznicah je doseglo 15 milijard dolarjev, kar je petkrat več, kot je Slovenija želela zbrati.

Objavljeno
02. maj 2013 13.36
MOODYS-CANADA/BANKS
R. D., Delo.si
R. D., Delo.si
Slovenija je znova odprla knjigo naročil za izdajo dolarske obveznice, poročajo tuji mediji. Potem ko je bila izdajo pred dvema dnevoma prisiljena prekiniti, tokrat vlagateljem ponuja nekoliko višjo obrestno mero.

Slovenija je nameravala v torek izdati petletne dolarske obveznice in desetletne obveznice z referenčnimi oz. začetnimi letnimi obrestnimi merami pri petih odstotkih oz. 6,125 odstotka. Tokrat je za petletne obveznice začetna obrestna mera postavljena pri 5,125 odstotka, pri desetletnih pa znaša 6,25 odstotka.

»Dobra novica je, da ima Slovenija še vedno dostop do trga obveznic, ne tako dobra pa, da je donos preprosto previsok,« je za Reuters komentiral Sašo Stanovnik iz podjetja Alta Invest. »Bolje bi bilo, če bi vlada najprej predstavila načrt reform in nato izdala obveznice, ne pa obratno«, meni Stanovnik.

Bonitetna hiša Moody's je v torek znižala oceno slovenskega državnega dolga za dve stopnji z Baa2 na Ba1. S tem je ocena padla v območje naložbe visoke tveganosti (t.i. junk). Kot glavni razlog za znižanje so navedli razmere v bančnem sektorju in ocene o povišani verjetnosti potrebe po zunanji pomoči. Obeti ostajajo negativni.

Zaradi novice o spremembi ocene je bila Slovenija prisiljena odložiti predvideni zaključek izdaje slovenske dolarske obveznice. Izdaja naj bi sicer po neuradnih podatkih ob velikem povpraševanju do prekinitve potekala zelo dobro.

Standard&Poor's in Fitch bonitetne ocene nista znižala

Toda drugi dve glavni bonitetni hiši, Standard&Poor's in Fitch, bonitetni oceni Sloveniji nista znižali in sta obe potrdili obstoječo oceno A-.

Bonitetna hiša Standard&Poor's tako ocenjuje, da so se sicer kreditni kazalci, to je zadolženost in primanjkljaj, strmo dvignila, a so v primerjavi s primerljivi državami še vedno na zmerni ravni, pri čemer so izpostavili pričakovani nadaljnji napredek pri fiskalni konsolidaciji pod novo vlado, zlasti vpliv dokapitalizacije bank. Kyran Curry, vodilni analitik za Slovenijo, je za Reuters povedal: »Mislim, da se je nova vlada naučila svojo lekcijo...Prepričani smo, da bo ukrepala in utrdila svoj finančni položaj.« Curry je v pismu o Sloveniji, ki ga prilagamo prispevku, zapisal, da pričakuje, da bodo izdane obveznice dovolj za financiranje dokapitalizacije državnih bank kot tudi za financiranje državnega dolga v leti 2014 in 2015.

Z znižanjem bonitetne ocene Slovenije se sicer v zadnjih dneh ukvarja več tujih medijev. Pri britanskem časniku Financial Times (FT) tako izpostavljajo, da je razlika med bonitetnimi ocenami Slovenije pri treh največjih bonitetnih hišah (SP, Moody's in Fitch) največja med vsemi državami.

Ali bosta preostali bonitetni agenciji sledili potezi Moody's, bomo še videli, navaja FT. Ekonomist Nomure Peter Attard Montalto pa ugotavlja, da se bo najverjetneje, če do tega pride, prvi premaknil Fitch, pri katerem ima Slovenija negativne obete.

Montalta povzema tudi CNBC, ki ocenjuje, da je poteza Moody's Slovenijo znova postavila pod žaromete. Montalto je sicer ocenil, da se Slovenija še lahko izogne finančni pomoči, če uspešno izda obveznice in EU 9. maja predloži dober program ukrepov.

Bloomberg pa navaja izjavo upravljavca skladov v Landesbank Berlin Investment Lutza Rohmeyerja, ki poudarja, da se zgodovina dostopa Slovenije do kapitalskih trgov v letih 2012 in 2013 bere »kot kriminalna zgodba z nepričakovanimi zapleti in preobrati«, med katere sodi tudi prekinitev izdaje obveznic zaradi znižanja bonitetne ocene. »Temeljni problem je majhen, a s takšnimi incidenti se zvišuje tveganje, da bo šlo nekaj narobe in da bo Slovenija potrebovala reševanje,« še zaključuje.

Janša proti izdaji dolarskih obveznic, Bogovič za začasno ustavitev

Včeraj se je proti izdaji dolarskih obveznic se je odzval predsednik SDS Janez Janša, predsednik SLS Franc Bogovič pa je vladi predlagal začasno prekinitev izdaje obveznic.

Po mnenju mnenju Janeza Janša mora vlada odgovoriti na tri vprašanja: prvič, zakaj je dala obveznice na trg pred glasovanjem o spremembi ustave in odpravo sistemskih tveganj, drugič, ali bi odprava sistemskega tveganja v obliki referendumskih blokad proračunskih zakonov in prevelikega primanjkljaja pocenila zadolževanje ali ne in tretjič, ali je bil tak nedvomno škodljiv vrstni red le iskanje izgovora za zavrnitev sprejema zlatega fiskalnega pravila v letu 2015, če bi (bo) zadolžitev uspela.

V Bruslju brez komentarja

Predstavnik evropske komisije v četrtek ni želel komentirati znižanja bonitetne ocene Moody's.