Slovenija ne razmišlja o pridružitvi Azijski investicijski banki

Na ministrstvu za finance trenutno ne razmišljajo o pridružitvi Azijski investicijski banki, potem ko je sodelovanje napovedalo več članic EU.

Objavljeno
01. april 2015 11.41
NK ministrstvo za finance
E. R., gospodratvo; STA
E. R., gospodratvo; STA
Ljubljana -  Na ministrstvu so ob tem spomnili, da Slovenija niti ni članica Azijske razvojne banke, v kateri prav tako sodeluje več članic unije.

Ob tem so na ministrstvu pojasnili, da bi pridružitev Azijski investicijski banki pomenila možnost dostopa slovenskih podjetij do projektov, ki bi jih ta finančna ustanova financirala v Aziji in ne zunaj nje.

Po drugi strani pa bi pridružitev tej pobudi pomenila tudi finančno obveznost v sorazmernem deležu kapitala.

Financiranje infrastrukturnih projektov

Naloga Azijske investicijske banke bo financiranje infrastrukturnih projektov, kot so železnice, ceste, energetski in drugi projekti.

V banki, ki naj bi jo ustanovili do konca leta, bo imela vodilno vlogo Kitajska, saj naj bi zagotovila kar polovico od načrtovanih 100 milijard dolarjev začetnega kapitala. A svojo namero za pridružitev pobudi v vlogi ustanovnih članic je izrazilo že več kot 40 držav, med njimi vsa najpomembnejša gospodarstva z izjemo ZDA, Japonske in Kanade.

Prav v Washingtonu na ustanovitev te mednarodne finančne ustanove gledajo z največ pomisleki. Pobudi namreč vidijo kot poskus spodkopavanja vodilne vloge Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke v svetovni finančni arhitekturi, kjer imajo ključno besedo še vedno ZDA.

Je pa željo po vstopu med ustanovne članice investicijske banke napovedalo več članic EU. Poleg štirih največjih gospodarstev - Nemčije, Francije, Velike Britanije in Italije so to še Avstrija, Danska in Nizozemska. Med evropskimi državami, ki niso članice EU, pa sta interes izrazili npr. tudi Švica in Norveška.