Slovenija v tretjem četrtletju s 3,2-odstotno rastjo BDP

Gonilo slovenskega BDP sta izvoz, ki raste že osmo četrtletje zapored, in bruto investicije. Slovenija še vedno z deflacijo.

Objavljeno
28. november 2014 11.37
Š. P., Pi. K., Delo.si; N. G., gospodarstvo
Š. P., Pi. K., Delo.si; N. G., gospodarstvo

Ljubljana − Bruto domači proizvod (BDP) se je v tretjem četrtletju 2014 v primerjavi z istim četrtletjem prejšnjega leta povečal za 3,2 odstotka. V prvih devetih mesecih letošnjega leta se je glede na isto obdobje prejšnjega leta povečal za 2,7 odstotka.

BDP, popravljen za vpliv sezone in števila delovnih dni, se je v primerjavi z drugim četrtletjem zvišal za 0,7 odstotka, glede na tretje trimesečje lani pa za 3,1 odstotka.

BDP poganjata izvoz in investicije

Glavna razloga za gospodarsko rast sta izvoz in bruto investicije. Izvoz raste že osmo četrtletje zapored, tokrat se je okrepil za 6,8 odstotka, pri čemer je izvoz blaga zrasel za 8,2 odstotka. Uvoz se je v tretjem četrtletju povečal za 5,5 odstotka. Glavno gonilo rasti uvoza je 28,5-odstotna rast uvoza motornih vozil glede na isto četrtletje lanskega leta.

Prispevek salda menjave s tujino h gospodarski rasti je bil tako pozitiven tudi v letošnjem tretjem četrtletju; znašal je 1,4 odstotne točke, še pravijo na Sursu.

V tretjem četrtletju se je domače trošenje povečalo za 1,9 odstotka, predvsem zaradi visoke rasti bruto investicij v osnovna sredstva, ki so se povečale za kar 7,2 odstotka. Spet so se povečale investicije v zgradbe in objekte, in sicer za 14 odstotkov. Hkrati so se zaradi večjega uvoza motornih vozil povečale investicije v transportno opremo, in sicer za 18,5 odstotka.

Negativno pa so na celotno rast podobno kot v prejšnjem četrtletju vplivale investicije v opremo in stroje (vrednost teh je bila nižja za 2,7 odstotka). Bruto investicije v proizvode intelektualne lastnine pa so se povečale za 2,6 odstotka.

Največja rast dodane vrednosti gospodarstva od začetka krize

V tretjem četrtletju se je skupna dodana vrednost gospodarstva povečala za 3,7 odstotka. Tako visoke rasti nismo imeli vse od začetka krize. Dodana vrednost se je spet povečala v večini dejavnosti.

V predelovalnih dejavnostih se je okrepila za 5,2 odstotka, predvsem zaradi visoke rasti pri prozvodnji motornih vozil (za 20,5 odstotka). V gradbeništvu se je tokrat povečala nekoliko manj kot v prejšnjem četrtletju, in sicer za 10,1 odstotka. V transportu se je povečala za 3,7 odstotka.

Ponovno se je izrazito povečala v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih (za 15,2 odstotka), zaradi visoke rasti v zaposlovalni dejavnosti. V gostinstvu pa je upadla, in to za 2,1 odstotka. Neto davki so se v tem četrtletju zmanjšali za 0,5 odstotka.

Manj brezposelnih

Statistiki ugotavljajo, da se zmanjšuje število brezposlenih v Sloveniji.  Število brezposelnih se je v primerjavi z drugim četrtletjem 2014 zmanjšalo za 1000 ali za 0,8 odstotka, a stopnja brezposelnosti je bila enaka kot v predhodnem četrtletju. Stopnja brezposelnosti po anketi o delovni sili je v tretjem četrtletju znašala 9,3 odstotka. Najvišja je bila med mladimi, in sicer v starostni skupini 15–24 let; znašala je 18,5 odstotka.

Okrevanje predvsem zaradi izvoza

Nadaljevanje gospodarske rasti je bilo po ocenah Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) predvsem posledica pospešitve rasti izvoza, ponovno pa je bil pozitiven tudi prispevek domače potrošnje. Dodajajo, da je na nadaljnjo krepitev potrošnje gospodinjstev vpliva predvsem izboljšanje razmer na trgu dela in razpoloženja potrošnikov.

Premier Miro Cerar se je razveselil današnje novice, da se je slovenski bruto domači proizvod (BDP) v tretjem letošnjem četrtletju na letni ravni zvišal za 3,2 odstotka. Upa, da se bo takšna rast nadaljevala tudi prihodnje leto, z različnimi projekti pa jo namerava spodbujati tudi vlada, je povedal ob robu obiska v Brestanici.

»Upam, da bomo v prihodnjem letu nadaljevali s takšno rastjo, ki jo namerava vlada s proračunsko politiko, predvsem pa z različnimi projekti, ki smo si jih zastavili v koalicijski pogodbi, samo spodbujati.«